Kecskesajtos falatok karamellizált lilahagymával
Borajánló: Pósta Noir 2013
Hozzávalók 4 személyre:
- 100 g vaj
- 1 kg lilahagyma (vékony szeletekre vágva)
- 50 g barnacukor
- 50 ml balzsamecet
- 50 ml vörösbor
- só, frissen őrölt bors
- 1 evőkanál friss kakukkfű
- 80 g krémes kecskesajt
- baguette vagy pirítós
Elkészítés:
A vajat egy vastag falú serpenyőben felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott lilahagymát. Sózzuk, és alacsony lángon teljesen puhára pároljuk. Ne keverjük folyamatosan, mert attól a hagyma összetörik, csak időről időre forgassuk át a serpenyőben. Mikor a hagyma karamellizálódni kezd, szórjuk meg a cukorral, öntsük fel a balzsamecettel, vörösborral, és adjuk hozzá az aprított kakukkfüvet és a borsot. Alacsony hőmérsékleten gyöngyöztetve addig főzzük, míg lekvárállagúra sűrűsödik. Krémes kecskesajttal megkent pirítóson tálaljuk.
Medvehagyma-krémleves
Borajánló: Szászi Endre Badacsonyi Rózsakő 2015
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 szál újhagyma
Hagymát hagymával!
Ismerjük meg a vörös-, a lila-, a fok- és a póréhagymát - részletek itt!
- 200 g friss medvehagyma
- 2 szál szárzeller
- 2 kisebb burgonya
- 2 kisebb fehérrépa
- 1 liter zöldségalaplé
- só, frissen őrölt bors
- 50 g vaj
- 100 ml fehérbor
- 100 ml habtejszín
- pár csepp citromlé
Elkészítés:
Daraboljuk fel az újhagymát, szárzellert, burgonyát, fehérrépát, majd egy vastagabb falú lábosban olvasszuk fel a vajat, és 10-15 perc alatt pároljuk át rajta a zöldségeket. Sózzuk, borsozzuk, majd öntsük fel a fehérborral és a zöldségalaplével. Főzzük további 5-8 percig, majd adjuk hozzá a felaprított medvehagymát. Alacsony lángon még 2-3 percig gyöngyöztessük, majd vegyük le a tűzről, és botmixerrel krémesítsük. (Nem kell tökéletesen simára turmixolni.) Tegyük vissza a tűzre, és öntsük fel a tejszínnel. Sózzuk, borsozzuk, és ízlés szerint adjunk hozzá néhány csepp citromlevet. Forraljuk össze, és azonnal, forrón tálaljuk.
Quiche lorraine
Borajánló: Szent Margit Ság-hegyi Juhfark 2015
A francia pizzának is nevezett quiche (kiejtve: kis) sós-vajastésztás pite tojásos, baconos töltelékkel. Laktató reggeli, könnyű salátával ebédre vagy vacsorára is tökéletes. Gyümölcstortához hasonló formában sütik, de vásárolhatunk speciális, kétrészes quiche-formát is, amelyből könnyebb kiemelni a pitét.
Hozzávalók 4 személyre:
A tésztához (32 cm-es quiche formához):
- 300 g finomliszt
- 150 g hideg vaj, apró kockákra vágva
- 2 tojássárgája
- 4 evőkanál tejföl
- 1 teáskanál só
A töltelékhez:
- 2 közepes szál póréhagyma (vékonyan felkarikázva)
- 250 g kockázott bacon vagy húsos szalonna
- 200 ml habtejszín (30-40%)
- 4 tojás
- 150 g Gruyére sajt reszelve (helyettesíthetjük ementálival)
- 1 teáskanál frissen aprított rozmaring
- 1/2 kávéskanál frissen reszelt szerecsendió
- 1/8 kávéskanál Cayenne-bors
- só és frissen őrölt bors
Elkészítés:
Gyúrjunk gyors és könnyű mozdulatokkal omlós tésztát a lisztből, sóból, tojássárgájából, tejfölből és az apró kockákra vágott vajból. Ha a tészta összeállt, csomagoljuk fóliába, és tegyük hűtőbe legalább 30 percre. A sütőt melegítsük elő 200 fokra. Vastag falú serpenyőben olvasszuk meg a vajat, dobjuk rá a póréhagymát, majd ha összeesett, pirítsuk össze a baconnel vagy húsos szalonnával. Kézi habverővel keverőtálban alaposan keverjük el a habtejszínt, a tojásokat, a rozmaringot, a reszelt sajtot, a szerecsendiót, a frissen őrölt borsot, a csipet sót és a Cayenne-borsot. A sütőformát vajazzuk ki, majd a tésztát lisztezett felületen nyújtsuk 3-4 mm vastagságú kerek formára. A nyújtófára tekerve emeljük át a formába, majd a tésztát óvatosan nyomkodjuk bele, hogy a forma széléig felérjen (ha szükséges, a kilógó tésztát vágjuk le). Villával szurkáljuk meg a tésztát, sütőpapírral vagy alufóliával borítsuk be, és töltsük meg szárazbabbal, hogy az elősütésnél ne ugorjon teljesen össze a tészta. Kb. 10 percig süssük 200 fokon. A babot öntsük ki, a papírt vagy az alufóliát vegyük le, és egyenletesen osszuk el a tésztán a szalonnás hagymát, majd öntsük fel a tojásos-sajtos-tejszínes keverékkel. 175 fokon 25-30 percig süssük, kissé hagyjuk kihűlni, majd szeletekre vágva tálaljuk.
Coq au vin
Borajánló: Ráspi Kopár Kékfrankos 2013
Hozzávalók 4 személyre:
- 1,3-1,5 kg kakashús vegyesen (comb, mell, szárny)
- 150 g füstölt húsos szalonna (kockázva)
- 12 apró fej vöröshagyma
- 250 g apró szemű gomba
- 2 babérlevél
- 1 evőkanál friss aprított kakukkfű
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál finomliszt
- 500 ml vörösbor
- só, frissen őrölt bors
- étolaj
- 1 csokor friss petrezselyem
Elkészítés:
A kakas minden részét sózzuk, borsozzuk. Egy vastag falú serpenyőben olajat hevítünk, lepirítjuk benne a húsos szalonnakockákat, majd az egész hagymafejeket. Ha aranybarnára pirultak, kiszedjük az edényből, átpároljuk az olajon a tisztított gombafejeket, és mindent külön tálba szedünk, majd a visszamaradt zsiradékban körbepirítjuk a lisztbe forgatott kakasrészeket. Ha a hús minden oldalán lesült, az edényt felöntjük a vörösborral úgy, hogy a húst szinte ellepje. Hozzáadjuk a kakukkfüvet, a babérlevelet és a zúzott fokhagymát. Fedő nélkül, alacsony lángon, kb. 75-90 percig főzzük, majd ha a hús megpuhult, hozzáadjuk a párolt gombafejeket, a pirított hagymát és szalonnát, és összeforraljuk. Petrezselyemmel megszórva tálaljuk. Kitűnő körete a francia rakott burgonya.
A receptek a Nők Lapja Egészség áprilisi számában jelentek meg.