Itt az olajcsere ideje!

Nemcsak sütés-főzéshez, hanem az egészség, a szépség megőrzéséhez is szükségünk van növényi olajokra. Nem mindegy azonban, melyiket, mire, milyen minőségben használjuk!

Étolajok: a bőség zavara

Floriol kiváló választás. Az étolajokat olajos magvakból vagy más olajtartalmú növényi részekből (például csírából) állítják elő sajtolással vagy oldószeres kivonással. Ezekre a növényi olajokra sokan csak az ételek elkészítéséhez nélkülözhetetlen alapanyagként gondolnak, holott az egészségmegőrzésben is igen fontos szerepet játszanak, nagy segítségünkre lehetnek a kiegyensúlyozott táplálkozásban, a betegségek megelőzésében vagy diétájában, azonban egyáltalán nem mindegy, melyik fajtáját mire alkalmazzuk. Tág tere lehet a kísérletező kedvnek, hogy melyik olajféleséget használjuk egy-egy ételhez. Általános jó tanácsként annyi elmondható, hogy a finomított étolajokat (napraforgó, repce, kukoricacsíra) jellemzően sütéshez, főzéshez használják, a hidegen sajtolt fajtákat (szója, olíva, repce, kukoricacsíra) pedig nyers salátákhoz, mártásokhoz, hidegkonyhai készítményekhez ajánlják a szakemberek. A Magyar Élelmiszerkönyv megkülönböztet kizárólag mechanikus úton, préseléssel előállított, finomítás nélküli, ún. szűz vagy hidegen sajtolt étolajokat, valamint sajtolással és oldószeres kivonással előállított, finomított étolajokat. Egy-egy bevásárlás alkalmával tapasztalhatjuk, hogy milyen zavarba ejtően széles a kínálat. Könnyebb a döntés, ha tisztában vagyunk egy-egy olajfajta tulajdonságaival.

Értékes zsírsavak

Az egyes növényekből kivont olajok az adott növényre jellemző zsírsavösszetétellel rendelkeznek. (Minél többféle olajat alkalmazunk, annál biztosabb, hogy hozzájut a szervezetünk minden számára fontos zsírsavhoz, mert ezek a különféle olajokban más-más arányban fordulnak elő.) Legértékesebb összetevőik a telítetlen zsírsavak és az esszenciális zsírsavak, vagyis az olyan, többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyeket szervezetünk nem képes előállítani, ezért a szükséges mennyiséghez kizárólag táplálkozással juthatunk hozzá. Ide tartozik a linolsav (omega-6) és az alfa-linolénsav (omega-3). Az esszenciális zsírsavaknak számos élettani hatásuk van. Részt vesznek a sejtmembránok felépítésében, védik azokat a káros behatásoktól, és hozzájárulnak rugalmasságukhoz is, érintettek a vér oxigénszállításában, a sejtosztódásban, az idegműködésben, a növekedésben, az energiatermelésben, a hormontermelés szabályozásában, részt vesznek a keringési rendszer, az immunrendszer, és a zsíranyagcsere szabályozásában, hozzájárulnak a megfelelő koleszterin- és trigliceridszint kialakításához. Kedvező arányuk esetén csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, szerepet játszanak a szép haj, a köröm és a bőr felépítésében is.

Itt az idő az olajcserére!

Sokan csak sütéshez keresnek olajat, és a vásárlás során megelégednek egyetlen szemponttal, azzal, hogy minél olcsóbban jussanak hozzá. Érdemes azonban alaposabban megnézni a terméket, hiszen a gyanús eredetű, hamisított vagy éppen nagyon olcsó étolajok szennyezettségre, akár ásványolaj-tartalomra utalhatnak. A Magyar Élelmiszerkönyv előírása szerint az étolajok esetében az élelmiszercímkén meg kell jelölni, hogy az miből és milyen eljárással készült (pl. extra szűz olívaolaj vagy finomított napraforgó-étolaj). Kevert olajat viszont "növényi étolaj" címen is lehet forgalmazni, így ha a címke nem tartalmazza az összetételt (mennyiségük csökkenő sorrendjében), a fogyasztó nem tudja, milyen étolajat vásárol. Nézzünk néhány értékes olajféleséget a hazai üzletekben kapható széles választékból!

Sütnivalók

A repceolaj az elmúlt években a konyhai felhasználás mellett a biodízel üzemanyagok előállításának fő alapanyagává is vált. A legáltalánosabban a napraforgóból és repcéből készült étolajakat használják sütéshez, főzéshez, minden olyan étel elkészítéséhez, amelyhez zsiradék szükséges. A napraforgóolaj világossárga színű, jellegzetes ízű, tiszta, áttetsző. E-vitamin-tartalma 70-75 mg/100 g, így a jó minőségű olajból már két evőkanálnyi biztosítja a napi szükségletet. Az emberi szervezet számára létfontosságú esszenciáliszsírsav-tartalma kiemelkedő, például 60-70 százaléknyi linolsavat tartalmaz. A repcemag olaja arany- vagy zöldessárga színű, a modern gyártási technikának köszönhetően ma már semleges ízű és illatú, nem okoz benne mellékízt az eredetileg magas erukasav tartalma. A sok egyszeresen telítetlen zsírsav- és jelentős linolénsav-tartalmának köszönhetően az LDL- és összkoleszterinszintet csökkenti, és a vércukorprofilt is képes javítani. Karotin- (az A-vitamin provitaminja) és E-vitamin-tartalma kiemelkedő. A finomított repceolaj jól bírja a hőterhelést, így alkalmas húsok, zöldségek, burgonya sütésére. A szűz vagy a hidegen sajtolt repceolajat salátakészítéshez, tésztaételek, zöldségek ízesítésére ajánljuk.

A szűztől a sanzáig

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az olajfa terméséből préselt olívaolaj a különösen egészségesnek, szív- és érvédőnek ismert "mediterrán étrend" egyik fontos eleme, főzéshez, salátákhoz, gyógyszerként és kozmetikumként is használják. Gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyeknek előnyös tulajdonsága, hogy csökkentik a vérben lévő LDL-koleszterin szintjét, így fogyasztásuk segít megelőzni, hogy a vérerek falán lerakódások, plakkok alakuljanak ki. Jelentős mennyiségű értékes tápanyag, vitamin, antioxidáns van benne, és nemcsak a szívre, hanem a májra, a bélrendszerre és az izmokra is jótékonyan hat. A jó olívaolaj világos színű, kellemes illatú és üde ízű. A száznál több olajféle közül a legértékesebb az ún. extra-szűz olívaolaj, amely a legjobb minőségű olajbogyótermésből készül, és amelynek előállításánál nem alkalmaznak sem vegyi, sem hőkezelést, hanem kíméletes sajtolással és centrifugálással jutnak hozzá. Nyersen, salátákhoz ezt ajánlják a gasztronómia szakemberei. Jó minőségűnek számít a "szűz" olívaolaj is, de ezt intenzívebb préseléssel nyerik és a kevésbé jó minőségű termést is felhasználják hozzá. Az egyszerű olívaolajat, amely hőkezeléssel, szűréssel készül, főzéshez, sütéshez érdemes inkább használni. A legolcsóbb és leggyengébb minőségű a sansának nevezett maradványolaj, amelyet oldószerrel nyernek a már egyszer kisajtolt olajbogyó-zúzalékból.

Különleges, egészséges finomságok

A szójaolajat a többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak és az E-vitamin-tartalom teszik értékessé, szív- és keringési betegségek diétájában ajánlott. Saláták dúsítására, majonéz készítésére és mártásokhoz is jól felhasználható. Nyugat-Európa és az amerikai kontinens egyik kedvelt étolaja a földimogyoró-olaj. A zsírsavak közül az olajsav és palmitinsav található meg benne. Jellegzetes íze és illata miatt leginkább salátákhoz alkalmazzuk. Ha nem kedveli a halat, de zsírsavainak jótékony hatására szüksége van, akkor salátákhoz használjon lenmagolajat, amely szintén szívbarát élelmiszernek számít, immunerősítő, antioxidáns hatású. Kedvezően hat a bélműködésre, könnyen emészthető. E-vitamin-tartalma jelentős. Ekcéma, bőrgyulladás kezelésére, bőrhegek, terhességi csíkok enyhítésére is alkalmasnak tartják. Az igazi dióolaj is értékes fűszerolaj, jót tesz a májnak, az epének, a légutaknak, az anyagcserének is. Értisztító hatású telítetlen zsírsavai miatt magas vérnyomásúaknak ajánlják, de még az idegrendszeri bántalmakat is enyhíti. A mandulaolajat elsősorban a kozmetikusok használják bőrnyugtatóként és regenerálóként, de jó gyomor- és bélproblémák esetében is, és különleges ízt ad a salátáknak. A szőlőmagból nyert jóízű olaj nemcsak linolsavat tartalmaz, hanem vitaminokban, antioxidánsokban, flavonoidokban, E-vitaminban is kiemelkedően gazdag. Értisztító, koleszterincsökkentő, bőrtápláló.

Csíraolajok

Vannak intenzív aromájú, fűszerként is használható olajok, például az argan-, a cédrusmag-, a pisztácia-, a mandula- és a sárgabarackmag-, a feketekömény- és a ligetszépeolaj. Az ehető csírák a teljes növény értékes összetevőit tartalmazzák, így a belőlük nyert olaj is tápanyagokban gazdag. Ilyen például a búzacsíraolaj, amely B-, E-, K-vitaminokban, A- és D- elővitaminokban, ásványi anyagokban, például magnéziumban, káliumban gazdag, és lecitint is tartalmaz. Kozmetikusok külsőleg is ajánlják, egyébként elsősorban salátákhoz alkalmazható. A kukoricacsírából nyert étolaj Észak-Amerikában és Európában kedvelt, kukoricacsírából sajtolással előállított és finomított, sárga színű, semleges ízű olajféleség a magas telítetlen-, esszenciáliszsírsav-tartalma miatt szív- és keringési betegségek megelőzésére alkalmas. Jelentős E-vitamin-tartalma van. Vizelethajtóként, értisztítóként köszvény, reuma ellen is ajánlják, és külsőleg bőrtápláló, regeneráló hatású.

Jó tanácsok

A növényi olajokat érdemes hűvös, fénytől védett helyen tartani, különösen felbontás után, mert fény és oxigén hatására könnyebben avasodnak és E-vitamin-tartalmuk is csökken. Vigyázni kell, hogy sütésnél az étolaj ne hevüljön túl magas hőmérsékletre (ne füstöljön), és a sütés időtartama is a lehető legrövidebb legyen. A megmaradt olajat - ha újból fel szeretné használni -, szűrőpapíron át kell szűrni, és úgy eltenni a következő sütésig (ezzel csökkenthető annak lehetősége, hogy az olaj túlhevítésekor esetleg keletkező káros bomlástermék, rákkeltő anyag a szervezetbe kerüljön.) Az olajat legfeljebb két-három alkalommal lehet ismételten használni. A növényi eredetű olajok - bár kedvezőbb összetételűek, mint általában az állati eredetű zsírok -, ugyanannyi energiát tartalmaznak, ezért fontos, hogy a telítetlen zsírsavakban gazdag olajokat is mértékkel használjuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.