Káros-e a szénsavas víz?

Közismert, hogy a szénsavas üdítők rendszeres fogyasztása károsan hat az egészségre, de mi a helyzet a szénsavas ásványvízzel és a szódával? Mutatjuk.

A szénsavas ásványvízzel és a szódával kapcsolatban a mai napig számos tévhit kering a köztudatban. Lássuk tehát, mi igaz ezekből.

Tényleg fogszuvasodást okoz a szénsavas víz?

A fogszuvasodás az egyik legelterjedtebb betegség a világon: akár a népesség 95 százaléka is érintett lehet.

Amíg olyan szénsavas vízről van szó, amely nem tartalmaz cukrot vagy citromsavat, addig a válasz: nem. A szénsavas üdítőkben is a felsorolt adalékok azok, amelyek az egészséget károsítják, nem pedig a hozzáadott szén-dioxid, így alapvetően az ásványvizek és a szóda ebből a szempontból biztonsággal fogyasztható.

Eredményezhet irritábilis bél szindrómát?

Bár IBS-t nem okoz, a sok szénsavas víztől valóban puffadhatunk, felfújódhatunk, így lehetnek hasonló tüneteink. Egyénfüggő, hogy kinek miként hat emésztésére a szénsav, ezt mindenkinek magának kell kitapasztalnia. Aki puffad tőle, inkább kerülje.

Számos tévhitet hallani a szénsavas ásványvizekről
Számos tévhitet hallani a szénsavas ásványvizekről.

Tényleg hízhatunk a szénsavas ásványvíztől?

Bár a szénsavas víz jobb választás, mint a cukros üdítők, egy 2017-ben készült tanulmány szerint - különösen férfiaknál - fokozhatja a ghrelin nevű, éhségérzetért felelős hormon termelődését. Ha a ghrelin szintje magas, akkor gyakrabban leszünk éhesek, és többet is eszünk. A sima szénsavas víz csak víz és levegő, de az ízesített ásványvizekkel már más a helyzet - azokban már bőven lehetnek egészségtelen adalékanyagok.

Akármilyen szénsavas italt vásárolunk is, alaposan nézzük át az összetevők listáját. A nátrium , a citromsav, az édesítők és ízesítők, a koffein az érzékenyeknél mind okozhatnak egészségügyi problémákat. A szakértők azt javasolják, hogy inkább magunk ízesítsük a sima szódát, szénsavas vizet gyógynövényekkel, például mentával, gyümölcsökkel, málnával, esetleg zöldségekkel, így uborkával vagy gyömbérrel. Ezáltal egészen biztosak lehetünk benne, hogy olyan egészséges italt kapunk, amely jót tesz a szervezetünknek.

Forrás: healthline.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra