A kínai az egyik legnépszerűbb a nemzetközi konyhák sorában. Ahogyan világszerte, úgy hazánkban is rengeteg gyorséttermet találhatunk, melyek ínycsiklandó választékkal várják a betérő vendégeket. Mégha az ételek sokszínűsége elcsábít is minket, azzal nem árt, ha tisztában vagyunk, hogy a kínai konyha nem éppen a legegészségesebb a világon. Sőt, a kínai emberek egészségi állapota sem túl biztató, ugyanis itt a legmagasabb a cukorbetegek száma, és sokan küzdenek magas vérnyomással is. A kínai ételek kalóriatartalma igen magas, sok zsírt és cukrot használnak az ételekhez. Persze, ha otthon főzünk, mi nyugodtan kihagyhatjuk a cukrot, és elkészíthetjük zsír nélkül az ételeket. A sertéshús helyett zsírszegényebb húst is használhatunk.
Nyolc regionális konyha
A kínai konyha nem egységes, az ország különböző vidékei között igen nagy eltérések vannak. A kínai gasztronómia nyolc regionális konyhára oszlik. A tengerparton sok halat és tengeri állatot, növényt esznek, a pekingi kacsa a fővárosra jellemző, Senhszi tartomány a gőzölt tésztákról híres, míg a leginkább változatos és kifinomult konyhája Kantonnak van.
Étkezés hétköznapokon és vendégségben
Kínában a hétköznapi étkezés egyszerű: egy csésze rizs vagy tészta kerül az asztalra, némi zöldséggel és mártással, esetleg egy kevés hús, hal is kerülhet mellé. Vendégségben eggyel több fogás kerül az asztalra, mint ahányan helyet foglalna mellette.
A főételek frissen készülnek, és kerülnek tálalásra, ezért minden ételből egyszerre esznek. Az ételeket mindig feldarabolva teszik az asztalra, hogy a pálcikával minél egyszerűbb legyen elfogyasztani. A leves náluk nem előétel, sokkal inkább az étkezések között vagy után fogyasztják el. Desszertet nem igazán, inkább gyümölcsöt esznek.
Ha mindezek után Önöknek is megjött a kedvük a főzőcskéhez, próbálják ki receptjeinket!
Csípős gombaleves
Elkészítési idő: 35-40 perc
Hozzávalók 4 személyre:
2 ek. citromlé
4 piros csili, kimagozva és nagyon apróra vágva
2 gerezd fokhagyma, összezúzva
2 tk. frissen reszelt gyömbér
4 ek. halszósz
8 kaffir zöldcitromlevél, durvára tépkedve
1,2 li zöldségleves
100 g sárgarépa, vékonyan felkarikázva
225 g apró csiperkegomba, félbevágva
350 g fejes káposzta, csíkokra vágva
3 ek. durvára vágott friss koriander
100 g koktélparadicsom, félbevágva
A citromlevet, a csiliket, a fokhagymát, a gyömbért, a halszószt, a zöldcitrom-leveleket és a levest tegyük előmelegített, nagy wokba. Keverjük össze és időnként megkeverve forraljuk fel. Csökkentsük alatta a hőfokot, aztán tegyük az ételbe a sárgarépát, a gombát, a káposztát. A levest lefedve főzzük kb. 10 percig, amíg a zöldségek megpuhulnak, de még roppanósak maradnak. Tegyük bele a koriandert és a koktélparadicsomot, és óvatosan kevergessük 5 percig, amíg minden összetevő egyformán forró lesz. A levest merjük előmelegített tálkákba, és forrón tálaljuk.
Wokban sült káposzta és paprika
Elkészítési idő: 25 perc
Hozzávalók 6 személyre:
3 evőkanál szűz olívaolaj
1 nagy vöröshagyma vékonyra szeletelve
5 szál angolzeller sréhen szeletelve
1 negyed fej fejes káposzta vékonyra szeletelve
4 pritaminpaprika kimagozva, vékonyra szeletelve
20 dkg barna- vagy fehér csiperkegomba negyedelve
só, bors
A wokban való sütéshez minden alapanyagot előre el kell készíteni, és zöldségfajtánként csoportosítva a kezünk ügyébe tenni. Hevítsük fel az olajat a wokban, és folyamatosan kevergetve pirítsuk meg a hagymát benne. Majd adjuk hozzá a zellert és a káposztát, és pirítsuk további öt percig, majd adjuk hozzá a paprikát és a gombát is. Sózzuk, borsozzuk, és még öt percig állandóan mozgatva süssük készre a zöldségeket. Ügyeljünk arra, hogy a zöldségek valóban piruljanak, így nem engedik ki a levüket, és finom ropogósak maradnak. Ha kiadósabb egytálételként szeretnénk szervírozni, akkor adjunk hozzá kettő, vékony csíkokra vágott csirkemellet, amit még a zöldségek előtt pirítsunk meg egy kicsit. Ha vegetáriánusok eszik, tofuval és párolt rizzsel készítsék! Köretként és főételként is egyaránt fogyaszthatjuk.
Sült csirke galangallal
Elkészítési idő: 85 perc
Hozzávalók 4 személyre:
4 nagy szelet csirkemellfilé
5 evőkanál dióolaj
2 evőkanál hámozott reszelt galangal (vagy gyömbér)
1 evőkanál reszelt citromhéj
3 gerezd áttört fokhagyma
5 egész apróra vágott salotta hagyma (vagy 2 kisebb lilahagyma)
1 teáskanál tamarind paszta (vagy 1,5 evőkanál citromlé)
1 teáskanál őrölt kurkuma
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál pálma- vagy nyers nádcukor
1 evőkanál kókuszzsír
A csirkemellszeleteket hosszában csíkokra vágjuk. Egy tálban összekeverjük az olajat a reszelt galangallal, a citromhéjjal, a fokhagymával, a hagymával, a tamarinddal, a kurkumával, a sóval és a cukorral. Majd bekenjük vele a csirkét, a legjobb kézzel belemasszírozni. Egy tálba tesszük, lefóliázzuk, és hűtőszekrényben minimum 1 órát érleljük. Ezután egy nagy wokot felhevítünk, és amikor már forró, beledobjuk a kókuszzsírt, majd a csirkét, és folyamatosan kevergetve megsütjük. Ha egyszerre túl soknak ítéljük a csirke mennyiségét, akkor két részletben süssük meg.