Füstölt és pácolt skandináv lazactermékek felelősek sok Listeria-járványért – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A Food Safety News cikkére hivatkozva azt írták, a kutatók korábbi németországi Listeria-fertőzéseket megvizsgálva jutottak erre a következtetésre.
11 év alatt csaknem 230 beteg és 17 halott
A szakemberek a 2010 és 2021 közötti időszakban 22 olyan Listeria-járványt azonosítottak, amelyek füstölt és pácolt skandináv lazactermékek fogyasztásával lehettek összefüggésben. A vizsgált években Németországban 228-an betegedtek meg, és 17-en haltak bele igazoltan a liszteriózisba.
Mi az a liszteriózis?
Ahogy már betegségismertetőnkben is olvashattad, a liszteriózist a Listeria monocytogenes nevű baktérium okozza, amely leginkább szennyezett élelmiszerek útján terjed. A fertőzés jellegzetes tünetei közé tartoznak az influenzaszerű panaszok, a hasmenés, a hányás és a láz. Súlyos esetekben akár agyhártyagyulladáshoz is vezethet a fertőzés, kismamáknál pedig jelentősen megnöveli a vetélés, a koraszülés és a halvaszülés kockázatát.
Kilónként 140-270 műanyagrészecskét tartalmaz a kardhalak és kékúszójú tonhalak izomszövete – állapította meg egy olasz tanulmány. Ez tehát azt jelenti, hogy a halfogyasztással számottevő mennyiségű mikroműanyagot is beviszünk a szervezetünkbe.
Jó, ha tisztában vagyunk a kockázatokkal
A kutatók igyekeztek felhívni a figyelmet arra, hogy a nyers lazactermékek a magas kockázatú élelmiszerek közé tartoznak, ugyanis gyakran szennyezettek Listeria monocytogenes-szel. Éppen ezért a várandós nőknek, az időseknek és a gyenge immunrendszerű betegeknek – a halfogyasztás pozitív egészségügyi hatásai ellenére – kerülniük kell ezeket a finomságokat.