Bár a kukorica a pázsitfűfélék családjába tartozó gabona, külleme - robosztus felépítése miatt - mégis merőben eltér a többi, ezen csoportba tartozó növénytől. Idestova 5-7 ezer éve termesztik, az indiánok ősi eledele. Európába Kolumbusz Kristóf hozta el, és spanyol közvetítéssel terjedt el a kontinensen, majd Ázsiában is. Hazánkba Törökországból érkezett, és kevesen tudják, hogy eredeti magyar neve ennek köszönhetően török búza.
Kukorica szavunkat viszont a szerb és horvát kukuruz szóból alkottuk. Népiesen még tengerinek, és málénak is hívják. A málészáj kifejezés a kukoricalisztből készült étellel teletömött szájú ember arckifejezéséből származik, ami bárgyúságot sugároz.
Termesztése
Napjainkban a kukorica a legnagyobb területen termesztett gabona, és összes fajtája ember által nemesített. Szereti a meleget és a napfényt. Aratását ma már nagyrészt gépekkel végzik, de régen kézzel szedték, morzsolták, darálták és szitálták.
Élettani hatásai
A kukoricaliszt és a kukoricakeményítő rendszeres fogyasztása gátolja a fogszuvasodás kialakulását. A szemek rostos héja székrekedés ellen kiváló. Olajának fogyasztása a szívinfarktus megelőzésében segít, csíraolaja a koleszterinszint csökkentésére, és mentális életünkre is jótékonyan hat. Visszafogja a rákos sejtek szaporodását. Vitaminokban és ásványanyagokban általában szegényebb, mint a többi gabona, de E-vitamintartalma kiemelkedő. Ezen hiányok miatt egyoldalú fogyasztása esetén egy pellagra nevű betegség alakulhat ki, amit egyes vidékeken, így például Mexikóban azzal küszöbölnek ki, hogy úgynevezett mészvízben főzik meg, ugyanis a mész aktivizál egy anyagot e betegség ellen.
A pattogtatott kukorica só nélkül vagy Himalája sóval készítve savtalanító hatású. Levelének és gyökerének főzete a hólyag- és húgyúti problémák gyógyszere, és vesekőképződést megelőző szer. Bibéjének, a kukorica bajusznak főzete is segít ebben, ezenkívül értágító, élénkítő hatása is van. A magok is enyhén vízhajtók, és készülhet belőlük borogatás bőrgyulladásra, fekélyre, fájdalmas ízületekre is.
Felhasználása
A kukoricát leginkább állatok takarmányozására, és emberi fogyasztásra hasznosítják. Égetett szeszek, sör és cukor is készül belőle, de felhasználja a kozmetikai-, a papír-, a textil- és a gyógyszeripar is. Csemegekukoricaként közkedvelt, de lisztje és darája is egyre gyakrabban használatos.
Hazánk területén az Őrségben található a legtöbb tradicionális kukorica alapú étel, Erdélyben pedig kedvelt népi eledel a puliszka. Nagyanyáink leggyakrabban prószát, gánicát, dödöllét és kukoricás kenyeret készítettek belőle. Mivel gluténmentes, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják. A fűszerek közül jól illik hozzá a kakukkfű, a szurokfű, a rozmaring és a majoránna.