Legyen színpompás a tányérja!

A mai modern táplálkozástudományban sokféle irányzat létezik: makrobiotika, Ájurvéda, paleolit, nyers koszt diéta stb., melyek mind más követendő példát javasolnak. De egy valamiben szinte mindegyik egyetért: a zöldségevés jó nekünk! De mégis miért?

A zöldségek szín- és ízanyagai a flavonoidok, olyan antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok, amelyek immunrendszer-erősítő, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes hatásuk mellett általános egészségvédő szereppel is bírnak, ezenfelül tartósítják és fokozzák a vitaminok hatásosságát. A növények saját védelmükre termelik a flavonoidokat, ezért nyújthatnak segítséget az emberi szervezet védekezőképességének növelésében is.

Szervezetünk számára a szabadgyökök képződése jelenti az egyik legnagyobb problémát, amit belső és külső okok (pl. gyógyszer, dohányfüst vagy kémiai szerek, adalékanyagok, stressz) is kiválthatnak. Ha immunrendszerünk megfelelően működik, képes hatástalanítani a szabadgyököket , de a védekezésben az antioxidánsok is nagy segítségünkre lehetnek. Az antioxidánsok szabadgyökfogó, tehát a szervezetben zajló oxidációs folyamatokat lassító, illetve kivédő hatású vegyületek. Komoly szerepük van az öregedés és egyéb degenerációs folyamatok késleltetésében, megakadályozásában. A természetes antioxidánsok közül az egyik leghatékonyabbnak a flavonoidok számítanak, melyek legfőbb forrásai a zöldségek és a gyümölcsök. Tehát amikor zöldséget fogyasztunk, mindig jusson eszünkbe, hogy épp egy olyan apró kis vegyületet juttatunk szervezetünkbe, mely az egészségünket építi.

Zöldségfogyasztás színek szerint

A színek szerinti osztályozás megmutatja, hogy az egyes zöldségfajtákban milyen flavonoid és egyéb antioxidáns anyag található, ezek hogyan járulnak hozzá egészségünkhöz, és miért érdemes az adott zöldséget beiktatni étkezésünkbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az élénk színű zöldségek rendszeres és részben nyersen való fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri, valamint a rosszindulatú daganatos megbetegedések kialakulásának esélyeit.

Az élénkzöld színű zöldségek, melyek elsősorban a klorofill nevű zöld festékanyagnak köszönhetik színüket, többnyire alacsony kalória-, de magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek, rosttartalmuk pedig segíti a kiegyensúlyozott emésztést. Gazdag antioxidáns források, hiszen sok bennük a béta-karotin, a zeaxantin és a lutein. Több kutatás is bizonyította, hogy összefüggés van az elfogyasztott lutein mennyisége és a szem sárgafoltjában található lutein mennyisége között. A sárgafolt pigmentálása (a sárgatest pigment tartalmának fokozása) ugyanis csökkenti az időskori látásromlás esélyeit.

A piros színű ételek likopinben gazdagok, amely egyfajta elsőrangú rákellenes karotinoid (antioxidáns szénhidrogén). A likopin vörösre festi a csipkebogyót, a görögdinnyét, a piros paprikát vagy a vérnarancsot. Az európai ember által elfogyasztott likopin legfőbb forrása a paradicsom. Rendhagyó módon a likopin a főtt paradicsomból könnyebben szívódik fel. Ez számunkra jó hír, hiszen nemzeti ételeinkben gyakran kap szerepet a piros paprika és a paradicsom főtt formában, mint pl. a finom, nyári lecsó esetében is.

A sárga és narancssárga zöldségek festékanyaga a béta-karotin, erős szabadgyök blokkoló tulajdonsággal bír. A sárga és narancssárga zöldségek szelíden édeskés ízük miatt gyerekek és felnőttek körében is igen népszerűek. A sárgarépát és a sütőtököt krémleves, töltött, sült, wokban pirított vagy curryvel főtt formában is készíthetjük. A narancsszínű kurkuma egyik erős antioxidáns fűszerünk, amely kurkumin tartalmánál fogva gyulladásgátló, májvédő, antikarcinogén (rákellenes hatású), valamint ösztönzi az epehólyag működését. Simaizomra gyakorolt görcsoldó hatása miatt az étkezés utáni esetleges puffadás enyhítésére is kiváló. Érdemes hozzáadni levesekhez, szószokhoz.

A fehér színű zöldségek többsége egész évben kapható, a Kárpát-medencei térségben bőven teremnek. A fehér zöldségek közé tartoznak a hagymafélék, melyek egyik alkotóeleme az allilszulfid, ami egy erős baktérium- és gombaölő, gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést gátló, tumorellenes, emésztést segítő anyag. A fokhagymában lévő ajoén megakadályozza a tumorsejtek szaporodását, megelőzi a vérlemezkék összetapadását és csökkenti a vérnyomást. Ezek az egyszerű, mindennapi zöldségek komoly fegyverek a mai civilizációs betegségek kialakulásának megelőzésében.

A lila színű zöldségek, mint pl. a vöröskáposzta, a lilahagyma, a cékla , az antocianin nevű festékanyagnak köszönhetik színüket. Ez az anyag a rákmegelőzésben, a krónikus ízületi betegségek és a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is egyre nagyobb szerephez jut. Rendszeres fogyasztása valamelyest ellensúlyozza a zsírosabb étkezés káros hatásait is.

A kiegyensúlyozott tápanyagbevitel érdekében válasszunk ételeinkhez mindegyik színcsoportból egy-egy zöldséget. A tányérunkon keletkező színharmónia pedig még a szemünket is megörvendezteti majd!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.