A gasztronómiában jártasabbak nem ritkán 6-7 féle fűszert is használnak egyetlen fogás elkészítéséhez. Legtöbbjükből viszont egy csipetnyivel használunk csak alkalmanként, így ezek a termékek hónapokat, sőt akár éveket is eltölthetnek a konyhánkban. Bizonyos fűszereket már fél év után érdemes kidobni, míg más fajtáikat négy év múlva is felhasználhatjuk.
Mikor dobjuk ki a fűszereket?
Évente érdemes átnézni a konyhaszekrényben lévő fűszereket, melyek rendszerezésén segít, ha korábban felírtuk a vásárlás dátumát. Frank Proto szakács szerint a lejárt szavatosságú fűszerektől valószínűleg nem betegszünk meg, az ízük azonban változhat. Eltarthatóság szerint négy fő kategóriát hozott létre ezeknek a termékeknek:
- Őrölt fűszerek: egy évnél is tovább eltartható.
- Szárított levelek: körülbelül egy évig őrzik meg a minőségüket.
- Darálás nélküli fűszerek: 1-2 évig nem lesz velük probléma.
- Magvak és gyökerek: 2-3 évig is eltarthatóak.
A fűszerek frissességéről a szaglásunkkal is meggyőződhetünk, a lejárt szavatosságú fűszerek ugyanis rendszerint elveszítik jellegzetes illatukat. Hogyha pedig az illatuk elvész, akkor az ízük is vele illan, így nincs is sok értelme az ételre szórni.
A szakács szerint nem érdemes nagyobb mennyiségeket bespájzolni a fűszerekből, hiszen mindig a frissebb termék az ízletesebb. Érdemes akkor is a kisebb kiszerelésűt választani, hogyha az valamennyivel drágább - előfordulhat ugyanis, hogy a termék egy részét ki kell öntenünk. Spórolhatunk viszont úgy is, hogy a fűszereket őröletlen formájukban vásároljuk meg, majd azt otthon magunk daráljuk meg. Így tovább megőrizhető a fűszerek aromája, és ízletesebb is a frissen őrölt a zacskóban tároltnál.
Eltarthatóságuk szempontjából fontos az is, hogy hol tároljuk ezeket a fűszereket. Elsősorban a magas páratartalom , a napfény, illetve a magas hőmérséklet ronthatja az eltarthatóságukat. A túl nagy meleg mellett a túl nagy hideg is károsíthatja a fűszereket, emiatt sem a sütő mellett, sem pedig a hűtőszekrényben nem jó őket tárolni.
Forrás: Daily Mail