Gyulladáscsökkentő hatásuk van
Elterjedt a tévhit, miszerint a burgonyafélék - szolanintartalmuk miatt - egészségtelenek. Egyesek pedig azt állítják, hogy ezek a zöldségek ronthatnak az arthitiszes panaszokon. Azonban nincsen tudományos bizonyíték arra, hogy a szolaninnak bármilyen hatása lenne a gyulladásokra. Egy tanulmány szerint ráadásul a sárga és a lila burgonya fogyasztása kifejezetten gyulladáscsökkentő hatású.
Tele vannak tápanyagokkal
A burgonyafélék valójában nagyon is egészségesek, és tele vannak tápanyagokkal. A padlizsán például remek rostforrás, emellet kálium-, B-vitamin- és K-vitamin-tartalma is igen magas. Ezért ha valaki ki akarja zárni a burgonyaféléket az étrendjéből, akkor figyelnie kell arra, hogy ezeket az értékes tápanyagokat más zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával pótolja.
Crohn-betegség esetén érdemes kerülni
Az irritábilis bél-szindrómával (IBS), Crohn-betegséggel vagy más emésztőrendszeri gyulladásokkal küzdők viszont valóban jól teszik, ha csökkentik a burgonyafélék fogyasztását. Az IBS-ben szenvedők bélfala például áteresztőbb, így a különféle baktériumok és méreganyagok a véráramukba juthatnak az emésztőrendszerből. Állatokon végzett tanulmányok szerint a burgonyafélékben található alkaloidok tovább gyengíthetik a bélfalat és fokozhatják az emésztőrendszeri gyulladásokat - igaz, ennek teljeskörű bizonyításához emberek bevonásával végzett vizsgálatokra is szükség lenne.
Allergiát is kiválthatnak
Egyeseknél allergiát válthatnak ki a burgonyafélék bizonyos összetevői, például a szaponinok, a lektinek, az alkaloidok és a calcitriol. Ugyanakkor a legtöbb burgonyafélében ezekből csak kevés található, így csak nagy mennyiségű fogyasztás esetén jelentkezhet az allergizáló hatásuk. Ha szeretnénk kideríteni, hogy nálunk is okoznak-e tüneteket a burgonyafélék, akkor érdemes két hétig teljes egészében kiiktatni őket az étrendünkből, majd étkezési naplóban vezeti a bőrünkön, az emésztésünkben és közérzetünkben észlelhető esetleg változásokat.
Forrás: care2.com