Ilyenkor nyáron a gyerekek általában több édességet fogyasztanak. De ez vajon tényleg befolyásolja a viselkedésüket? Az 1970-es években kapott szárnyra az az elképzelés, miszerint a cukortól felpörögnek a gyerekek, és a mítosz az azt cáfoló bizonyítékok ellenére továbbra is él. A több mint ötven éves elmélet nagyrészt Ben Feingold gyermekgyógyász-allergológus bestsellerének, a Why Your Child Is Hyperactive című könyvnek köszönhetően terjedt el, amelyben az író azt állította: a cukor összefüggésbe hozható a gyerekek ingerlékeny viselkedésével. A cukorfogyasztás és a hiperaktivitás közötti összefüggést azonban azóta megcáfolta az akkor érvényben lévő kutatás két alapos és elismert felülvizsgálata 1994-ben és 1995-ben – írja a National Geographic.
Az esemény váltja ki
A kutatók elsöprő konszenzusa szerint nincs összefüggés a cukorfogyasztás és a gyerekek felpörgése között – mondja Mark Corkins. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia Táplálkozási Bizottságának elnöke szerint a cukros mítosz fennmaradásának az lehet az oka, hogy a magas cukorfogyasztáshoz olyan életesemények kapcsolódnak, amelyeken a gyerekek eleve elevenebbek, mint például egy szülinapi zsúr. "Ha megnézzük, hogy a gyerekek mikor fogyasztanak sok cukrot, az általában összefügg azzal, amikor hiperaktívak lesznek, még akkor is, ha nem adtunk nekik cukrot" – magyarázza a szakember. Szerinte ugyanis a rég nem látott rokonok, barátok jelenléte már önmagában is stimuláló hatással bír.
A két év alatti gyermekek számára az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt ajánlja, hogy egyáltalán ne fogyasszanak hozzáadott cukrot. Hasonlóképpen a 2 és 18 év közötti gyermekek számára naponta legfeljebb 25 gramm, azaz hat teáskanál hozzáadott cukrot javasolnak. Korábban megírtuk: 45 oka is van, hogy se te, se a gyermeked ne egyen túl sok cukrot.