Ausztrál kutatók megfejthették, miért rövidíti meg az életet a magas fehérjetartalmú étrend. Eredményeik azt is alátámasztják, hogy a szénhidrátok nem feltétlenül kerülendők, ahogy sokan állítják.
A túl sok fehérje sem jó?
A kutatók gilisztákon és ecetmuslicákon vizsgálták, hogyan befolyásolja az étrend a fehérjék sejten belüli előállítását. "Régóta ismert, hogy a túl sok étel - különösen a fehérjék - fogyasztása megrövidíti az életet. Kutatócsoportunk kimutatta, hogy a magasabb fehérjebevitel felgyorsítja a sejteken belüli proteinszintézist. Minél gyorsabb a folyamat, annál több hiba történik" - közölte Christopher Proud, egy ausztrál kutatóintézet táplálkozástudományi és anyagcsere-kutatója.
"Olyan ez, mint a mindennapi tevékenységeink, például az autóvezetés: minél gyorsabban hajt valaki, annál valószínűbb, hogy hibázni fog. A hibás fehérjék sejten belüli felhalmozódása káros az egészségre és megrövidíti az életet" - magyarázta. A kutatás alátámasztotta az alacsony fehérje- és magas szénhidráttartalmú étrend és a hosszabb, egészségesebb élet - és mindenekelőtt az agy egészsége - közötti összefüggést.
"A szénhidrátokról elég sok rosszat írnak, különösen, ha fogyásról van szó - de a kulcs az egyensúly és a jó és rossz szénhidrátok közötti különbség ismerete" - mondta Proud. A magas rosttartalmú szénhidrátok, vagyis a gyümölcsök, a zöldségek és a feldolgozatlan gabonafélék, illetve magvak fogyasztása a legegészségesebb: ez jellemző az úgynevezett mediterrán étrendre is, melynek összefüggését a hosszú élettel már alaposan bizonyították a professzor szerint. "A giliszták és ecetmuslicák vizsgálatával felfedezett összefüggés az emberre is áll, tehát kevesebb fehérje fogyasztása a mi élethosszunkat is megnyújthatja" - mutatott rá Proud.