A helyes eljárás, ha a héj gyorsan eltörik, és a tojás belseje azonnal kifolyik, méghozzá úgy, hogy a sárgája is egyben marad, és nem pottyan tojáshéjdarab a tálba. Szerencsére a szakácshagyomány, és most a tudomány azonosított egy majdnem tévedhetetlen módszert. Ehhez csak néhány alapvető fizikai alapelv ismerete szükséges.
A tökéletes feltöréshez azt kell tudni, hogy hol és milyen erővel kell megütni a tojáshéjat. "A héj legvékonyabb része a tojás közepén van, ott kell kezdeni" - mondja Volker Blum, a Duke Egyetem anyagkutatója. Mint minden tárgynak, a tojáshéjnak is vannak töréspontjai, illetve olyan határértékei, amelyeken túl nem tud több erőt felvenni. Ez a határ ott a legalacsonyabb, ahol a tojáshéj a leggyengébb. "Pontosan azért, mert a középső terület a leglaposabb" - tette hozzá Sinan Keten, a Northwestern Egyetem gépészmérnöke. A tojás teteje és alja viszont a legerősebb - és ezért ott a legnehezebb feltörni - mert ott a legnagyobb a görbülete. A tojáshéj olyan teherhordó szerkezet, mint egy kupola, és az ív képes nagyobb terhelést megtartani törés nélkül, mert egyenletesebben osztja szét a ránehezedő súlyt. A kutató szerint ha két ujjunk közé fogjuk a tojást a pólusainál fogva, rendkívül valószínűtlen, hogy elegendő erőt tudnánk közölni vele, hogy összetörjön. Azaz egy kézzel hosszában aligha tudjuk összeroppantani a tojást, mert a héj görbületei egyenletesen terjesztik szét a nyomást.
Most, hogy már tudjuk, hol a töréspont, egy gyors kezdeti repesztést kell kivitelezni a héjon (oda kell ütni a tojást az oldalával az asztalhoz), amely akkora roncsolódást eredményez, hogy hüvelykujjunk átfér rajta. A többi már csak egy kis erőfeszítés marokkal - és a tojás belefolyik a tálba.
A törésmechanika szerint, amikor a tárgyon létrehozunk egy repedést, elég apró marad, amíg nem közlünk nagy erőt, hogy elérjük a kritikus törési hosszt. Amint elértük, a repedés gyorsan növekszik mindaddig, amíg az erő állandó marad. Olyan ez kicsiben, mint a rianások a befagyott Balaton jegén. Ha sikeresen megnyitottuk a tojáshéjat, akkor az élekre további erőt kell összpontosítani, hogy a rés tovább bővülhessen. Vigyázat! Ezt azonban nem szabad túlzásba vinni, mert ha a héj széleit túl agresszíven próbáljuk eltávolítani egymástól, az egész héj összeroppanhat.
Ha tiszta és gyors törést sikerült kivitelezni, akkor nem kell tartani tőle, hogy a tojástörés után rögtön a takarítás a következő házimunka.
Forrás: popsci.com