Nagy volt a lelkesedés a szerkesztőségben, bár többen jelezték, hogy az adminisztrációs terhek nélkül szeretnék ízlelgetni a mintákat. Végül mégis találunk öt olyan kollégát, aki azt is vállalta, hogy kitöltsön egy komoly, hivatalos értékelő lapot, és hogy 1-től 10-ig pontozza a csokoládékat az alábbi kritériumok szerint:
1. csomagolás, külső borítás, 2. a csokoládé színe és fénye, mintázata, 3. állag,
4. illat.
A pontszámokat speciális szorzóval korrigáltuk, mégpedig úgy, hogy a csomagolás és a csoki külleme 0,5-ös, az állaga 1,1-es, az illata 0,7-es, az íze pedig 1,2-es szorzóval szerepelt az összpontszám kiszámításakor. Az érzékszervi bírálati lapot a Magyar Édességgyártók Szövetségétől kaptuk.
Miért éppen étcsokoládé?
A kakaó tartalmaz koffeint is, bár a kávénál sokkal kisebb koncentrációban: a kakaószemek legfontosabb alkaloidja a theobromin, amelynek szerkezete a koffeinhez hasonló, de annál mintegy tízszer gyengébb. És van persze valami benne, amiről egyre többet beszélünk: antioxidáns. A kakaó ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat, a kutatások szerint fajtától és a feldolgozás módjától függően a kakaóbab mintegy 8-13 százalékát polifenolok teszik ki.
Vizsgálatok bizonyítják, hogy a magas (legalább 35 százalékos) kakaótartalmú csokoládé gyulladáscsökkentő hatású, jó hasmenés ellen, élénkít és frissít, lassítja az öregedést (ezért használják a szépségiparban is), csökkenti a vérrögképződés kockázatát és a vérnyomást.
A választék
Ma már majdnem annyi étcsokoládét találunk az üzletek polcain, mint tejcsokit, bár ez utóbbira még mindig nagyobb a kereslet. Mi olyan étcsokoládékat választottunk, amelyeket a legtöbb nagyobb boltban meg lehet vásárolni, illetve két biotermék is a kosarunkba került az egyik legnagyobb drogérialánc üzletében.
Ezeket a csokikat kóstoltuk:
- Piros mogyorós (energiatartalma 535 kcal/100 gramm, legalább 46 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- COTE D'OR sensation 86% noire brut (energiatartalma 623 kcal/100 gramm, 86 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Heidi Dark Mint & Lemon (energiatartalma 539 kcal/100 gramm, 50 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Cayen Sorini - étcsokoládé erős paprikával (energiatartalma 500 kcal/100 gramm, 53 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Alnatura Feine Bitter Orange bio étcsokoládé (energiatartalma 543 kcal/100 gramm, minimum 70 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Boci bársony krémes étcsokoládé szederrel (energiatartalma 573 kcal/100 gramm, legalább 50 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Szerecsen (energiatartalma 500 kcal/100 gramm, legalább 50 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Alnatura selection Espresso (energiatartalma nincs feltüntetve, legalább 58 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Lindt excellence 99% kakaótartalmú étcsokoládé (az orosz nyelvű címkén feltüntetett energiatartalma 530 kcal/100 gramm, legalább 99 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
- Tibi kakaóbab-töretes étcsokoládé (energiatartalma 557 kcal/100 gramm, legalább 50 százalékos kakaószárazanyag-tartalommal)
Lássuk akkor, hogy milyen eredmények születtek!
A csomagolás, információk
A legfinomabb csokoládé is rejtve marad előttünk, ha nincs valami, ami felhívja a figyelmünket rá - tehát a vonzó csomagolás nagyon fontos. Kell, hogy megakadjon rajta szemünk, és kíváncsiságot ébresszen bennünk. Ha szép borítás miatt kezünkbe fogtuk a terméket, akkor érdemes megnézni a címkét is, mert vannak kötelezően feltüntetendő információk a csomagoláson. Ilyen például a termék pontos megnevezése, az összetevők csökkenő sorrendben, a nettó mennyiség, a minőség-megőrzési idő, a tárolási feltételek, végül pedig a gyártó megnevezése.
Az energiatartalom kiírása nem kötelező, de ma már szinte nincs olyan élelmiszer, amelyen ez az adat ne szerepelne. (Mi azért most találtunk ilyet a csokoládék között, például épp az egyik biocsokoládéról felejtették le a kalóriatartalmat, és a 99 százalékos Lindt csokin csak orosz nyelven tüntették fel.) Jó tudni, ha az élelmiszercímkén a termékkel kapcsolatosan valamilyen kedvező táplálkozási hatást állít a gyártó - tehát például azt, hogy "light" akkor viszont már kötelező a tápérték-információ jelölése. A szerintünk legszebb külsejű csokoládék egyszerű, elegáns csomagolást viseltek. A legtöbb pontszámot ebben a fázisban a Boci bársony szedres és az Alnatura Espresso kapta, illetve jól szerepelt a nagyon elegáns Lindt 99%-os étcsoki, melynek a belső csomagolása is különleges volt, egyértelműen a luxus érzetét keltette.
A csoki látványa
A csoki illata
Tesztelőink szerint azoknak a csokiknak volt a legkellemesebb illata, amelyek valamivel dúsítottak voltak, tehát gyümölcsöt, kávét esetleg fűszert tartalmaztak. Amikor már mind a tíz tábla csokoládé ki volt bontva, akkor a szerkesztőségben elég erőteljes és csábító csokoládéillat uralkodott. A legjobb csoki ebben a tesztelési fázisban a Heidi Dark Mint & Lemon lett - magasan verte a mezőny többi részét.
A csokoládé állaga
Azt kellett figyelnünk, hogy miként törik (az éles törésvonal a kívánatos, roppanó hang kíséretében), illetve azt próbáltuk pontozni, hogy a szájban milyen érzetet kelt a csokoládé. Azt a két csokit találták a legjobbnak a tesztelők ennél a fázisnál, amelyek már megnyerték az igényes csomagolás kategóriáját is: ezek a Boci bársony szedres és Heidi Dark Mint & Lemon voltak.
Nagy csalódások és egy új kedvenc
Végül az ízlelés következett: nagyon izgatottan kezdtünk neki néhány csokoládé kóstolásának, mert kíváncsiak voltunk, hogy milyen lesz például a csilis csoki - de csalódnunk kellett. Mint ahogy hatalmas megdöbbenést keltett bennünk (bár azért erre valamelyest számítottunk) a 99 százalékos (!) kakaótartalmú, prémiumkategóriás (és egyben legdrágább) csokoládé íze is. Olyannyira meghökkentő volt, hogy a legtöbben fintorogtak tőle.
Íz szempontjából ez a csoki, a Lindt Excellence 99% végzett az utolsó helyen. Számunkra meglepő volt, hogy az íze nem volt annyira intenzív és keserű, mint amilyenre számítottunk, az állaga viszont kifejezetten kellemetlen volt, mert a szánkban "porzott". Nekünk nagyon ízlett az Alnatura Espresso (3. helyezettünk lett), mivel a kávé aromája és az őrölt kávészemek épp csak annyira bolondították meg, hogy izgalmas legyen a végeredmény. A Boci bársony szedres csokoládé a képzeletbeli dobogó 2. fokára került, többek szerint nagyon harmonikusan keveredett a szeder fanyar aromája a nem túl keserű étcsoki ízével. A legfinomabbnak pedig a Heidi Dark Mint & Lemon bizonyult - pedig erre kissé gyanakodva tekintettünk. Többen mondták, hogy kissé az After Eight-re hasonlít az íze, bár egyáltalán nem annyira mentás, sokkal kifinomultabb és nagyon kellemes meglepetést okoztak benne a citromdarabkák.
A mi szubjektív vizsgálatunk szerint ez lett a sorrend:
- Heidi Dark Mint & Lemon - étcsokoládé citromdarabokkal és mentával
- Boci bársony krémes étcsokoládé szederrel
- Alnatura selection Espresso - tejszínes étcsokoládé kávészem darabkákkal
- Tibi kakaóbab-töretes étcsokoládé
- Alnatura Feine Bitter Orange bio étcsokoládé narancsolajjal
- COTE D'OR sensation 86% noire brut
- Szerecsen étcsokoládé
- Cayen Sorini - étcsokoládé erős paprikával
- Piros mogyorós étcsokoládé
- Lindt excellence 99% kakaótartalmú étcsokoládé
"Az élet bizonytalan! Kezdd a desszerttel!" - mondta Ernestine Ulmer, és ha ezt nem is tartják jó ötletnek a dietetikusok, azt ma már mindig elmondják, hogy a csokoládé is hasznos tagja az élelmiszereknek, csupán arra kell nagyon odafigyelni, hogy mértéket tartsunk. Mi is azt ajánljuk, hogy hetente egy-két alkalommal pár kocka minőségi csokoládéval kényeztesse magát.