A csípős szószokban általában valamilyen csípős paprika, chili, habanero, jalapeno található, mellette pedig só és ecet. A csípős paprikafélékben egy kapszaicin nevű anyag található, ez adja az ízüket. A kapszaicin emberi szervezetre gyakorolt hatásait régóta vizsgálják a szakértők. Védi a szív és az emésztőrendszer egészségét, segíthet megelőzni bizonyos rákfajták kialakulását, illetve a meglévő rákos megbetegedés esetén lassíthatja a kóros sejtburjánzás terjedését is.
Emellett segíthet a fogyásban is, mivel serkenti az anyagcserét , és az étvágyat is csökkentheti, de ezekkel a hatásokkal kapcsolatban jelenleg is folynak még a kutatások. Főleg azért, mert a hatás általában egészen kis mértékű. A kapszaicint fájdalomcsillapításra is használják, például bizonyos, külsőleg használandó, ízületi, illetve izomfájdalmakra ható készítményekben. A paprikafélékben emellett sok a C-vitamin is, ami szintén értékes táplálékká teszi őket.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy a csípős szószok sótartalma általában igen magas. Ez nem tesz jót a vérnyomásnak, illetve puffadást, fejfájást is okozhat. Éppen ezért érdemes a szószokkal is mértékletesnek lenni, ha nem akarjuk túllépni a javasolt napi sófogyasztási limitet, ami 2300 milligrammot jelent. Ha olyan ételekhez adjuk őket, például zöldségekhez, amelyek nem tartalmaznak sót, akkor lehetünk kicsit bőkezűbbek a csípős szószokkal. Akiknek magas a vérnyomása vagy gondjuk van a szívükkel, nem szabad fogyasztaniuk túl sok ilyesmit, és ugyanez igaz azokra is, akiknek emésztési problémáik vannak, vagy egyszerűen csak érzékenyebb a gyomruk az átlagnál.
A csípős ételek túlzásba vitele egyébként még a teljesen egészséges embereknél is gyomorfájást, hasmenést okozhat. A csípős szószok, ételek fogyasztására nincsen orvosilag javasolt mennyiség - mindenkinek a saját szervezete jelzéseit érdemes figyelnie.
Forrás: womenshealthmag.com