Egy k. u. k. katonatörténet szerint a magyar és az osztrák egységek együtt táboroztak, és egy kamerád szerette volna megkóstolni a magyar gulyást. Kapott is kanalat a kóstolóhoz, de a gulyás igen csípett, s a knédlin és smarnin nevelkedett fussfolk azt hitte, hogy forró az étel, hát fújni kezdte. A végén már megbőrösödött a kanálban a gulyáslé, de szegény osztráknak még mindig igen forró maradt.
Érdekes lett volna látni, mit kezdenek a magyar bakák, ha hegyes- vagy cseresznyepaprika helyett Jalapeñót , Habanerót vagy éppen a már említett naga jolokiát kevertek volna a levesükbe. Mert az igazán erős paprikának a fele sem tréfa. Ezért is lehet olyan evőversenyek rendezni, ahol a minél csípősebb fogás legyűrése a cél.
A csípősség mérése
Mielőtt rátérnénk a szerencsétlen kaliforniai esetre, nézzük, hogy a paprikák erősségét hogyan mérik. A paprikafélék a kapszaicin nevű - C18H27O3N, 8-metil-N-vanillil-6-nonénamid, fenolból származtatható - alkaloid miatt csípnek. Ez az anyag a bőr hőérzékelő idegvégződéseit ingerli, különösen a nyálkahártyákon. Azaz az osztrák kamerád nem véletlenül érezte forrónak a levest. A csípősséget a módszer megalkotója után elnevezett Scoville-skálán mérik, amelynek az egysége az SHU (Scoville heat unit - Scoville-féle csipősségi egység) a kapszaicin viszonylagos mennyiségét jelzi.
Az eredeti módszer szerint a paprikából készült oldatot cukros vízzel hígítják egészen addig, hogy a tesztelők már ne legyenek képesek érzékelni a csípősséget , amelynek értékét a hígítás mértéke adja meg a Scoville-skálán. Ennek alapján a kapszaicintől teljesen mentes paprikák Scoville-értéke nulla, azaz egyáltalán nem csípnek. A skála túlsó végén áll a jelenleg ismert legerősebb paprika, a Carolina Reaper , a Capsicum chinense fajta egy nemesített változata, amely 1,57 milliós SHU-val jelenleg a csúcstartó. Azaz az eredeti kivonatot több mint másfélmilliószorosára kell hígítani, hogy a csípősségét már ne lehessen érzékelni.
Mivel a Scoville-féle teszt meglehetősen pontatlan - hiszen a szubjektív emberi érzékelésen alapul -, ma már úgynevezett HPLC folyadékkromatográfiával (Gillett-módszer) mérik a csípősséget, amit ASTA egységben fejeznek ki. Nagyjából egymilliomod rész kapszaicin felel meg 15 Scoville-egységnek. Ez az átszámítás sem pontos, s körülbelül 20-40 százalékkal alacsonyabb értéket ad a Scoville eredeti módszerével mértnél.
Az egyes paprikafajtákra nem lehet általános értékeket megadni, mert igen nagy, akár tízezerszeres eltérések is mutatkozhatnak az adott paprika származásától, a klímától, a talajtól és a termőhely egyéb adottságaitól függően.
A kaliforniai eset
A szellempaprika csípőssége alulról közelíti az egymillió SHU-t vagy meg is haladhatja azt. Ez még öt éve is elég volt hozzá, hogy Guinness-rekorder legyen. Egyetlen nyalintás után fél óráig képes égető fájdalmat okozni a szájban. Csak, hogy világos legyen a megpróbáltatás mértéke, a legerősebb magyar paprikafajták 2500 SHU körül teljesítenek a Scoville-teszten. Nem csoda, hogy igazi virtus a szellempaprika elfogyasztása. De erre nem egyformán reagál a különböző emberek szervezete.
A szóban forgó kaliforniai esetben egy szellempaprikával megkent hamburgert szolgáltak fel a versenyzőnek, s miután elfogyasztotta hat pohár vizet ivott meg egymás után, hogy enyhítsen a fájdalmon. De ahelyett, hogy javult volna az állapota hamarosan émelyegni, majd hányni kezdett.
A hányást mellkasi és gyomorfájdalmak követték, s ezért a férfit kórházba kellett szállítani, ahol a vizsgálatok során kiderült, hogy az erős hányás miatt megrepedt a nyelőcsöve, a bal tüdeje pedig összeesett. A nyelőcsövön keletkezett 2,5 centiméteres repedésen az elfogyasztott táplálék átszivárgott a bal tüdő környékére. (A spontán nyelőcsőruptura - Boerhaave-szindróma - rendszerint erős hányás során jelentkezik, s az esetek 20-40 százaléka még kezelés mellett is halállal végződik. Ha a betegnél nem diagnosztizálják a problémát időben, és így nem részesül gyors orvosi segítségben, a halál biztosan bekövetkezik.) Az orvosok ezúttal is haladéktalan beavatkozással tudták megmenteni a pórul járt virtuskodó életét, akit csak több mint három hét után bocsátottak haza.
Forrás: Live Science , Origo.hu