Mi az a húsallergia?

Az élelmiszerallergiák közismertek, lisztérzékenység, laktózérzékenység, mogyoróallergia stb. De létezik a húsallergia is? Ritkán, de bármilyen emlős húsa - például sertés, bárány- vagy marhahús - is kiválthat allergiás reakciót.

A húsallergia bármikor kialakulhat egy ember élete során. Sőt, ha valakinél megjelenik az egyik húsfélére az allergia, könnyen másfajta húsokra, például a baromfihúsra (pulykára, csirkére, kacsára) is túlérzékennyé válhat. Különböző tanulmányok azt is kimutatták, hogy a tejallergiás kisgyermekeknél (igaz csak kis arányban) megjelenhet a marhahús allergia is.

Ha valaki allergiás a húsra, az azt jelenti, hogy a szervezetének immunrendszere a húst hibásan valamiféle káros anyagként, vagy allergénként azonosítja. Az első alkalommal, amikor ez történik, az immunrendszer immunglobulin E (IgE) antitestek termelésébe kezd, amelyek az immunsejtekhez kapcsolódnak. Ezek felelősek a túlérzékenységért.

A következő húsfogyasztáskor a húsban lévő allergének hozzákapcsolódnak az IgE-hez, amely aktivizálja az immunsejtek hisztamin- és más vegyi anyag termelését, amelyekkel fellép az allergén ellen.

Attól függően, hogy ezek a vegyi anyagok hol szabadulnak fel, a tünetek különfélék lehetnek. Az enyhe reakció csalánkiütéssel, tüsszögéssel, zihálással, bőrkiütéssel vagy fejfájással jelentkezik, míg a súlyos reakció, az úgynevezett anafilaxia akár életveszélyes is lehet, ha nem kezelik.

Táplálékallergiában és táplálékintoleranciában szenvedők számára komoly veszélyforrást jelenthet egy hétköznapi fogás figyelmetlen elfogyasztása. Honnan eredhet ez a probléma? Tisztában kell lennünk vele, hiszen szerepünk lehet a megjelenésükben éppúgy, mint a megelőzésükben. Részletek!

Ha az orvos azt gyanítja, hogy a páciensnek hús allergiája van, többnyire allergológus specialistágoz fordul, aki értékelni fogja a kórtörténetet és a tüneteket. A vérvizsgálat és/vagy bőrpróba is segítheti a tisztánlátást. A bőrpróba során a háton az alkaron nagyon kis mennyiségű feltételezett allergént juttatnak a szervezetbe, s a reakcióból vonnak le következtetéseket. Ha valaki allergiás az adott allergénre, akkor egy kis dudor nő azon a helyen, ahol az allergént alkalmazták. Az eredmény általában már 20 perc után megjelenik.

A vérvizsgálat az ételspecifikus IgE antitestek mennyiségét igyekszik felmérni a testben. Az eredmények általában egy-két hét után érkeznek meg.

A húsallergia elsősorban a vörös húsokra vonatkozik

A húsallergia elsősorban a vörös húsokra vonatkozik

A legnyilvánvalóbb kezelési lépés, hogy a húsallergiát kiváltó élelmiszereket el kell kerülni. Annak a személynek tehát, akinél már diagnosztizálták a húsallergiát, gondoskodnia kell róla, hogy a kimutatott allergének ne szerepeljenek az általuk fogyasztott élelmiszeripari termékek összetevői között. Erről meg kell győződniük vásárlásakor az üzletekben vagy a vendéglátóhelyeken is.

A immunreakciót antihisztamin- vagy kortikoszteroid- kezeléssel lehet ellensúlyozni.

Az élelmiszer-allergiákat az jellemzi (és ez a húsallergiára is igaz), hogy nem lehet megjósolni a kialakuló immunreakció súlyosságát. Azok, akik korábban csak enyhe tüneteket tapasztaltak, hirtelen szemben találhatják magukat az anafilaxiával, ha a későbbiekben allergénnel érintkeznek.

Akiket ilyen helyzet veszélyeztet, meg kell, hogy tanulják az első kezelési lépésnek számító adrenalin beadását saját maguknak. Ehhez valószínűleg az orvos felír a számukra egy öninjekciózó eszközt. A veszélynek kitett embereknél mindig legyen két adag életmentő gyógyszer, arra az esetre, ha egy másik súlyos reakció lépne fel.

A gyógyszert az orvosi utasításoknak megfelelően be kell beadni, ha a következő jelek bármelyike megjelenik: csalánkiütés, nehézlégzés, nyelési nehézség, torokfeszülés, gyenge pulzus, légszomj, duzzanat a bőrön, vagy ezek bármely kombinációja hányással, hasmenéssel, hasi fájdalommal. Ezek ugyanis mind az anafilaxia jelei lehetnek.

Nemrég azonosítottak az Egyesült Államokban egy kullancsfajt: a lone star, azaz magányos csillag kullancsot, amelynek csípése vörös húsok iránti allergiát vált ki. Méghozzá egy úgynevezett alfa-gal reakciót, amely nem azonnal jelentkezik, hanem csak az allergénnel való érintkezés után három-hat órával. Ez pedig késlelteti az allergia fajtájának azonosítását és a kezelés mielőbbi megkezdését. Ilyenkor tanácsos egy szakértő élelmiszer-allergológus segítségét kérni, aki tisztában van a probléma mibenlétével, súlyosságával, és a reakció lehetséges lefolyásával, következményével.

Forrás: news-medical.net

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.