Miből mennyit, hogyan és mikor egyen a gyerek?

Bár nem kérdés, hogy a szülők mindig a legjobbat szeretnék a gyerekeiknek, ennek ellenére sok az ismerethiányból fakadó tévedés és rossz gyakorlat, ha a kicsik megfelelő táplálásáról van szó.

A csemeték megfelelő fejlődéséhez és kiegyensúlyozott étrendjéhez elengedhetetlen, hogy rendszeresen, változatosan étkezzenek, ez szakemberek szerint megalapozza felnőttkoruk étkezési szokásait is.

Gyerekmenü felsőfokon

Az egészséges élet alapjait a gyermekkori megfelelő táplálkozás nagymértékben meghatározza. Az optimális növekedés, fejlődés a kiegyensúlyozott tápanyag- és energiabeviteltől függ, másrészt pedig ekkor alakulnak ki a táplálkozási szokások.

A gyermekek menüjében a következő élelmiszerek szerepeljenek:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Naponta többször

  • Nyers, friss gyümölcs és zöldség
  • Teljes értékű gabonával készült élelmiszer, pl. gabonapehely, kenyér, tészta
  • Zsírszegény tej/tejtermékek
  • Telítetlen zsírsavakban gazdag olajok
  • Só helyett friss fűszernövények

Naponta egyszer, illetve hetente többször

  • Húsok és húskészítmények
  • Tojás
  • Hal
  • Burgonya/burgonyatermékek, nem olajban sült
  • Hüvelyesek

A friss gyümölcsöket és zöldségeket részesítsük előnyben a konzervekkel szemben. Kerüljük a fehér kenyeret és fehér lisztből készült termékeket, a cukrozott édességeket, energiaitalokat, a bő zsiradékban sütött és erősen fűszerezett ételeket.

Inni, de mennyit?

A 2-3 év közti kisgyerekeknek kevesebb, mint 0,9 liter folyadékra van szükségük. A 4 és 8 éveseknek már 2 deciliterrel többre. A 9 és 13 év közti lányoknak 1.3, a fiúknak pedig 1.5 liter folyadékot kell inniuk. Ezek a számok 14 év felett 1.4, illetve 1.8 literre nőnek. Fontos, hogy a gyerekeket megóvjuk a kiszáradástól , ezért kínáljunk minden étkezéshez ásványvizet, teát vagy frissen facsart gyümölcslevet! Ezen kívül mindig adjunk a gyerek kezébe egy kis palack vizet, amit mindenhová magával vihet: a sportkupakos, mesefigurás palackokból szívesebben isznak, hangsúlyozza Mihály Tekla, a Nestlé dietetikusa.

Zöldség, gyümölcs? Ebből is öt kell egy nap

Az Ötször egy nap elve nem csak az étkezések gyakoriságára, hanem a gyümölcsök és a zöldségek fogyasztására is igaz. Egészségünk megőrzése érdekében naponta legalább ötször fogyasszunk zöldséget és gyümölcsöt friss, fagyasztott, szárított vagy konzerv formájában.

Figyeljünk oda a változatosságra: minden nap különböző típusú, színű gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk/szolgáljunk fel családunknak.

1 adag zöldség vagy gyümölcs az alábbiakkal egyenlő:

Gyümölcsök: egy nagyobb alma, körte, narancs, banán, őszibarack, egy nagyméretű grapefruit fele, egy szelet sárgadinnye, 2 mandarin, 3 egész sárgabarack, 3 púpozott kanál friss gyümölcssaláta, 3 dkg aszalt gyümölcs, 1 pohár - 2 dl - 100 százalékos gyümölcslé, 10-15 dkg friss, párolt vagy mirelit bogyós gyümölcs pl. málna.

Zöldségek: 1 nagyobb paradicsom, zöldpaprika, sárgarépa, uborka, 6 db retek, 1 közepes burgonya, 10 dkg főtt, párolt zöldség, saláta, főtt hüvelyes pl. bab, lencse, 1 pohár - 2 dl 100 százalékos zöldséglé.

3 tipp a könnyed átszoktatáshoz

Nehézséget okoz átnevelni a gyereket, férjet, anyukát, apóst a teljes értékű gabona, a több zöldség- és gyümölcsfogyasztásra? Az alábbi egyszerű, ám annál hasznosabb tippek segítenek ebben, amelyeket bátran vessünk be egy-egy ebéd vagy vacsora alkalmával!

  • Kínáljunk alternatív gabonaféléket, például bulgurt, kuszkuszt vagy árpát. Ne próbáljuk meg rögtön csak a teljes kiőrlésű gabonákat tenni az asztalra, hanem legyünk fokozatosak: az első pár alkalommal kerüljön ki többféle köret is.
  • Ugyanígy ügyeskedhetünk a szendvicsekkel is: egyik fele legyen fehér, a másik pedig teljes kiőrlésű kenyér.
  • Tegyük színessé a tányért: a főfogásokat tálaljuk szépen, a tányér felén legyen friss kevert saláta, sütőben sült zöldség.

Forrás: Nestlé

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.