Ha a pajzsmirigyünk nem működik megfelelően, vagyis ha nem képes elegendő hormont termelni, akkor olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a hízás, az állandó fáradékonyság, a székrekedés, a bőrszárazság, az arc felpuffadása, a rekedtség, az izom- és ízületi fájdalmak, a hajhullás, valamint a memóriazavarok.
A pajzsmirigy-alulműködés kezeléséhez gyógyszerek szükségesek, de bizonyos ételekkel is serkenthetjük a pajzsmirigyünk működését. Természetesen, amennyiben azt gyanítjuk, hogy pajzsmirigy-alulműködésünk van, mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat, és egyeztessünk a kezelőorvosunkkal mielőtt alternatív gyógymódokat próbálnánk ki.
Azt régóta tudjuk, hogy a jód nélkülözhetetlen a pajzsmirigy egészségéhez. A súlyos jódhiány a felelős például a golyva (pajzsmirigy-megnagyobbodás) nevű betegség kialakulásáért. A jódozott só segítséget jelenthet a hiánybetegség megelőzésében, de a túl sok só fogyasztása egyéb problémákat okozhat, például hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához. A jód pótlására éppen ezért az egyik legjobb élelmiszer a tengeri alga, ráadásul ebben rendkívül sok egyéb mikrotápanyag és vitamin található.
A brazil dióban található szelén rendkívül fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, például megakadályozza a pajzsmirigy gyulladását, betegségeit. Egy 2008-ban, az American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban publikált kutatás szerint már napi két brazil dió elegendő ahhoz, hogy elegendő szelént juttassunk a szervezetünkbe.
A lazac remekül támogatja a pajzsmirigy munkáját A kókuszolajban lévő egészséges zsírsavak is sokat segíthetnek a pajzsmirigyproblémákkal küzdőknek. Ezek a zsírsavak stimulálják a hormonok képződését, emellett segítenek a koleszterinszint normalizálásában is.
A lazacban (illetve más, zsíros húsú halakban) található omega-3 zsírsavak nemcsak a szív és az agy működéséhez járulnak hozzá, de gyulladáscsökkentő hatásuk is van , és képesek serkenteni a pajzsmirigy működését is. Az Acta Physiologica Hungaricában megjelent tanulmány szerint az omega-3 zsírsavak az idegsejteket is védik a pajzsmirigy-alulműködés miatt kialakuló kognitív problémák ellen.
A pajzsmirigyproblémák egyik következménye a szerotonin nevű hormon mennyiségének csökkenése, ez pedig a szénhidráttartalmú ételek utáni sóvárgással járhat együtt (a szénhidrát növeli a szerotonin szintjét). Ugyanakkor, a szénhidrát, illetve az inzulin nagyon fontos a pajzsmirigy által előállított hormonok aktivizálásához. Az egészséges, lassú felszívódású, rostban is gazdag szénhidráttartalmú ételek segítenek kiegyensúlyozni a pajzsmirigy működését, ráadásul a pajzsmirigybetegségekkel gyakran összefüggő emésztési zavarok ellen is hatékonyak. Ilyen egészséges szénhidrát például a barna rizs vagy a zabpehely .
A tojásban három olyan fontos mikrotápanyag is megtalálható, amelyek fontosak a pajzsmirigy egészségéhez. Ezek a tirozin, a jód és a szelén. Ha bármelyikből hiányt szenved a szervezetünk, az a pajzsmirigy működésének zavarával járhat együtt. Emellett a tojás fehérjében gazdag, ami szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy a pajzsmirigy elegendő hormont tudjon termelni. A tojás ráadásul könnyen elérhető, olcsó és változatosan elkészíthető.