Nem gyógyít a parlagfű, sőt

Bár a parlagfű megkeseríti az allergiások életét, egyre többen hirdetik értékes gyógynövényként. Állatkísérletek viszont inkább károsító hatásaira mutattak rá.

A parlagfüvet mintegy 100 évvel ezelőtt, Észak-Amerikából hurcolták be Európába, és azóta is - köszönhetően egyebek mellett a melegedő légkörnek - agresszívan terjeszkedik, szinte mindegyik kontinensen megvetette már a lábát. Az allergiások jól tudják, hogy miért baj ez, a növény pollenterhelése miatt ugyanis változó intenzitású tünetek keserítik meg a hétköznapjaikat. Ennek ellenére a parlagfüvet egyre többen nem veszélyes gyomnak, hanem értékes gyógynövénynek tekintik, hajtását pedig szárazon és nyersen is különféle betegségek kezelésére és megelőzésére alkalmazzák. A legújabb kutatás szerint azonban a parlagfű fogyasztása nem hogy egészséges, de talán még veszélyes is lehet a szervezetre.

Több olyan növény is van - leginkább az ürömfélék -, amelyet könnyen összetéveszthetünk a parlagfűvel. Az alábbi cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mit ne irtsunk ki a kertből!

Máj-, vese- és agykárosodást okozott állatkísérletekben

A Ködpiszkáló cikkében felhívja a figyelmet: a parlagfű nem tartozik a korábbi évszázadokban szélesebb körben alkalmazott gyógynövények közé, gyógyászati alkalmazása elsősorban az utóbbi évek, évtizedek divatja. Emiatt hosszú távú fogyasztásának hatásai nem ismertek, és az sem kizárható, hogy ártalmas lehet az egészségre. Különösen annak tudatában, hogy a növény tartalmaz olyan vegyületeket is, amelyek sejtmérgező (citotoxikus) hatását korábban már kimutatták. A Szegedi Tudományegyetem kutatói elsőként tanulmányozták a növény tartós alkalmazásának veszélyeit egy állatkísérletben, a vizsgálat eredményeit bemutató cikk pedig 2017 májusában jelent meg a PLoS One tudományos folyóiratban.

A parlagfű az allergiások körében kellemetlen tüneteket okozhat
A parlagfű az allergiások körében kellemetlen tüneteket okozhat

Az állatkísérlet során 28 napig kezeltek patkányokat meghatározott dózisú parlagfűvel, amelyet tésztába gyúrtak nekik. Az egyik csoport patkány kisebb dózisban (500 mg/testtömeg-kg), a másik csoport nagyobb-ban (1000 mg/ttkg) kapta a növényt. Egy harmadik - kontroll- - csoport üres tésztát kapott parlagfű nélkül.

Szemmel látható klinikai tünetet a vizsgálat végén nem fedeztek fel, a parlagfüvet fogyasztó patkányok testtömeg-növekedése azonban a négy hét során kis mértékben elmaradt a kontrollpatkányokhoz képest, amely a parlagfű toxikus hatására utaló jelenség is lehet. A vér biokémiai paraméterei közül a májenzimek (AST, ALT) és a vérzsír szintje a kontrollcsoporthoz képest jelentősen csökkent (előbbi májvédő hatásra utalhat). A vese működésére utaló karbamid- és kreatininértékek ugyanakkor számottevően emelkedtek, ami vesekárosodást jelez. A máj testtömegre, valamint agytömegre vonatkoztatott relatív szervtömege a dózissal arányos, jelentős csökkenést mutatott a parlagfüvet fogyasztó patkányokban a kontrollcsoporthoz képest. Ez pedig inkább a parlagfű májkárosító hatását valószínűsíti.

A kutatók kiemelték: nem állítható, hogy a parlagfű patkányokon észlelt toxikus hatása embernél is kialakul, de a vegyületek toxikus hatásai általában minőségileg hasonlóak a kísérletes állatokban és az emberekben. Az észlelt károsító hatás pedig megkérdőjelezi a parlagfű hosszú távú emberi fogyasztásának biztonságosságát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra