Igazán hiánypótló fejlesztéssel rukkoltak elő a McMaster Egyetem kutatói, akik egy olyan megbízató és pontos vértesztet alkottak meg, ami ki tudja mutatni az egyén valós zsírfogyasztását . Ez az új vizsgálat áttörést hozhat a táplálkozási szakemberek munkájában, a népegészségügyi előírásokban és az egészséges táplálkozásban is, hiszen eddig jobbára a páciens memóriájára és őszinteségére volt kénytelen támaszkodni minden érintett, amikor az étkezési szokások, az elfogyasztott táplálék volt a vizsgálat tárgya. Természetesen nem mindig a szándékosság vezetett a tények torzulásához, előfordulhat, hogy szimplán feledékenységből maradt ki az étkezési naplóból egy kis nassolás, esetleg rossz mennyiséget rögzített az alany vagy szimplán tévedett. Akárhogy is, mind a betegek (vagy épp csak fogyni vágyók), mind pedig a szakemberek életét megkönnyítheti majd ezentúl ez a teszt, melyről a kutatók a Journal of Lipid Research folyóiratban megjelent tanulmányukban számoltak be.
Pár csepp vérből kimutatja
Ebből kiderült, a teszt a nem észterezett zsírsavakat (NEFA), azaz olyan, a vérben keringő szabad zsírsavak egy típusát képes kimutatni, amihez már pár csepp vér is elég. "A táplálkozástudományi szakembereknek jobb módszerekre van szükségük ahhoz, hogy megbízhatóan felmérhessék a valós táplálékbevitelt, s így megfelelő táplálkozási ajánlásokat tudjanak megfogalmazni" - idézi a ScienceDaily tanulmányt bemutató cikke Philip Britz-McKibbint, a McMaster Egyetem Kémiai és Biokémiai Tanszékének professzorát, a tanulmány vezető szerzőjét. "Az általunk elfogyasztott ételek nagyon összetettek, ráadásul úgy nehéz nyomon követni a mennyiséget, ha az emlékezetre kell támaszkodni, különösen a bennük lévő zsírok tekintetében. Mind a természetes, mind a feldolgozott élelmiszerek több ezernyi vegyi anyagot tartalmaznak, melyek hatással vannak ránk" - mondta Britz-McKibbin, aki ebben a tanulmány két kutatási projektjének eredményeit kombinálta, melyeket második trimeszterben lévő terhes anyákon végeztek.
Új vizsgálatok sorai indulhatnak
A magzat fejlődése szempontjából különösen fontos időszakban, a terhesség 4-6. hónapjában járó nők szokásos étrendjét vizsgálták. Azokat, akik Omega-3 zsírsavban gazdag halolaj-tartalmú étrend-kiegészítőket szedtek, arra kérték, hogy jegyezzék fel az olajos hal és a teljes zsírtartalmú tejfogyasztásukat, majd tesztelték őket az új technológiával. A vizsgálat során a halolaj-kapszulát fogyasztó alanyok egy része placebót kapott, hogy az eredmény még biztosabb lehessen.
A tesztek során kiderült, hogy bizonyos, a vérben megtalálható szabad zsírsavak objektív biomarkerekként szinte teljesen pontosan jelezték vissza a nők által elfogyasztott táplálékot és étrend-kiegészítőket, azaz alkalmasak arra, hogy általuk a valós zsírbevitelt mérni lehessen.
"A zsírtartalom a táplálkozási előírások szempontjából az egyik legellentmondásosabb komponens, tekintettel a korábbi hibás alacsony zsírtartalmú étrendi ajánlásokra és mostanában egyre növekvő népszerűségű, alacsony szénhidrát- / magas zsírtartalmú ketogén étrendre" - mondta a professzor. Hangsúlyozta, ha képesek leszünk arra, hogy megbízhatóan tudjuk mérni a zsírbevitelt, akkor kezdődhetnek olyan tanulmányok például, melyek bizonyíthatják, hogy kell-e a várandósoknak halolajat szedni. Vagy, hogy vannak-e olyan étrendi zsírok, melyből a nőknél hiány alakulhat ki. S az is kiderülhet, valóban vannak-e előnyei egyes diétáknak vagy étrend-kiegészítőknek az újszülöttek, gyermekek egészsége szempontjából.
A kutatók azt is megvizsgálnák, hogy hatással vannak-e egy terhes nő étrendjében a szabad zsírsavak és egyéb anyagcseretermékek a születendő gyermeke egészségére, különös tekintettel az elhízásra, az anyagcsere-betegségek kialakulására és más krónikus betegségekre.