A Nébih Facebook-oldalán ír arról olvasói megkeresésre válaszolva, hogy a tudományos álláspont szerint a nyers tej fogyasztása egészségügyi kockázatot jelent. Mint az ugyanis a posztban olvasható, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szakértői csoportja (BIOHAZ) arra a következtetésre jutott, hogy a nyers tej számos súlyos megbetegedés kórokozóját hordozhatja. E körbe tartozik például a Campylobacter, a Salmonella és az Escherichia coli baktérium.
Ami a fertőzések megelőzését illeti, a tejtermelő gazdaságokkal szemben általános elvárás a jó higiéniai gyakorlat betartása, a nem hőkezeléssel járó folyamatok ellenőrzése, a tej szennyeződésének megelőzése, valamint a baktériumok elszaporodásának megakadályozása a nyers tejben. A Nébih ezenkívül hangsúlyozza, hogy a nyers tej fogyasztásának legbiztonságosabb módja az, ha előtte felforralják, pasztörizálják. Magas hőmérsékleten ugyanis a betegséget okozó baktériumok elpusztulnak.
Mit jelentenek az olyan kifejezések, mint az UHT és az ESL? Mitől állhat el akár hónapokig a dobozos tej? Miért nem alszik meg a bolti tej? Korábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre is választ találsz.
Borítókép: Getty Images