A savanyúságok közül talán a kovászos uborka elkészítése a legegyszerűbb, hiszen nem igényel különösebb főzést, dunsztolást, mert a napon érlelődik meg, ráadásul kisebb mennyiségben is elkészíthető. Sokféle recept létezik rá, szinte minden családban másképpen fűszerezik. Megmutatjuk, mi hogyan szeretjük!
Az alapanyagok (5 literes üveghez):
- kb. 3 kg nagyobb méretű csemegeuborka, a legjobb a 8-9 cm-es
- 1 csomag friss kapor
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 10-15 szem egész fekete bors
- 4-5 babérlevél
- néhány szelet kenyér
Az elkészítés
Az uborkákat körömkefével alaposan sikáljuk meg, hogy a szúrós és göcsörtös részeket eltávolítsuk, majd vágjuk le a két végét. Aztán 4 helyen vágjuk be az uborkákat (sok helyen ezt nem szokták), majd tegyük félre. Ezután elkészítjük a befőzőlevet: annyi vizet forralunk, ahogy literes az üvegünk, és literenként 3-4 dkg sót adunk hozzá. Ha felforrt, kicsit hűlni hagyjuk. Közben elővesszük a sterilizált üveget, az aljára beletesszük a kaprot, majd szépen elrendezgetjük az uborkákat is. Beleszórjuk a fokhagymát , a borsot és a babérlevelet is, végül a tetejére rátesszük a kenyeret. Fontos, hogy a kenyér teljesen lefedje a tetejét, végül leöntjük a sós vízzel. A tetejét egy kis tányérral lefedjük, és napos helyre tesszük. Nem a tűző napra van szüksége, hanem a melegre, hogy megérjen, erre ügyeljünk.
További variációk
Még több fűszer
A fentieken kívül, egyes helyeken másféle fűszereket, így például mustármagot és koriandermagot is használnak, kb. 4-5 egész szem kell belőlük, illetve a kapor mellett csombor is kerül az üvegbe.
Hideg felöntőlé
Vannak, akik a befőzőlevet nem forralják, hanem hidegen öntik az uborkára, a többit majd elvégzi a meleg. Ha szeretnénk megtalálni a számunkra legfinomabb uborkát, érdemes többféleképpen is elkészíteni.
Burgonyával, sváb módra A svábok nem kenyérrel, hanem burgonyával készítik el, szerintük így sokkal ropogósabb és finomabb az uborka, és a leve sem lesz zavaros. Egy 5 literes üveghez kb. 6 közepes burgonyára van szükség, amit alaposan mossunk meg, mert héjastól kell felhasználni, majd vágjuk félbe. A burgonya felét az üveg aljára tesszük, másik felét pedig az üveg tetejére, ahogyan a kenyeret tennénk. Ez a fajta uborka a burgonya természetes keményítőtartalmától "kovászolódik meg". Érlelése szintén a napon, 3-4 nap alatt történik meg.
Amire érdemes még odafigyelni
- a kovászos uborka nem szereti a hőmérséklet ingadozást, ezért, ha hűvös lenne az éjszaka, vigyük be melegebb helyre az uborkát.
- időnként nézzük meg az uborkát, mert sokszor előfordul, hogy a kenyér úgy megszívja magát a folyadékkal, hogy feljön az üveg tetejére. Ilyenkor tegyünk egy faágat rá, ami nem engedi, hogy elmozduljon.
- ha nem mossuk meg alaposan az uborkát és szennyeződések maradnak rajta, akkor könnyen dugába dőlhet a kovászolásunk, mert az uborka romlásnak indul. Az alapos tisztításra mindenképpen szánjunk elég időt.
- fontos az is, hogy friss és kemény uborkákat vegyünk. Amelyik puha vagy ráncos, az könnyen megromolhat.
- ha először próbálkozunk vele, inkább kisebb adagot készítsünk el. 7 dl-es üvegben is ugyanolyan tökéletes uborkánk lesz, csak kevesebb.
Ha a megfelelő tárolási körülményeket betartjuk, a kovászos uborkával nem történhet semmi probléma. Ha az érése mégsem indulna be, lehet, hogy túl hűvös helyet választottunk neki. Ilyenkor tegyük át egy másik, naposabb, melegebb helyre és figyeljük.