Egy új trend szerint a reggeli kávét egy forró bögre csontlevesre kellene cserélni, mivel megadja a szükséges energiát, de a koffein esetleges bosszantó mellékhatásai nélkül - írja a Health.com.
Egyesek még azt is állítják, hogy a csontlevestől többek között tisztább lesz a bőrük, és jobb az emésztésük.
"A csontleves biztonságosnak tekinthető a legtöbb ember számára, és mértékkel fogyasztva egészséges kiegészítője lehet az étrendnek" - mondta Kristin Draayer dietetikus, táplálkozási tanácsadó és személyi edző a portálnak.
A csontleves (nagyrészt alternatív egészségügyi körökben) egy ideje a figyelem középpontjába került a lehetséges előnyei miatt. Ilyen például az ízületi fájdalmak enyhítése, a bélrendszer egészségének erősítése, sőt, a ráncok csökkentése vagy megelőzése.
Draayer szerint azonban "a fentieket alátámasztó tudományos bizonyítékok egyáltalán nem szilárdak". A legtöbb erről szóló kutatást ugyanis főleg állatokon végezték.
Az viszont biztos, hogy a csontleves jó fehérjeforrás. "Bár nem teljes értékű fehérje, vagyis hiányzik belőle néhány aminosav, mégis hozzájárulhat a napi fehérjebevitelhez" - mondta Draayer.
Egy csésze, marhahúsból készült csontleves például 9 gramm fehérjét tartalmaz - a napi 50 grammos napi érték 18%-át, amennyiben valaki napi 2000 kalóriát fogyaszt. Az elegendő fehérje bevitele az étrendbe többek között az izomnövekedéssel, a testsúly megtartásával és a sebek gyorsabb gyógyulásával van összefüggésben.
Kávé kontra csontleves
Azon kívül, hogy mindkettőt lehet inni bögréből, nem sok közös van a csontlevesben és a kávéban. Az biztos, hogy az ízük nem hasonló, a kávé savas, kesernyés, a csontleves pedig sós, umami ízű. Egy csésze kávé csészénként körülbelül 2 kalóriát tartalmaz; ugyanennyi csontleves körülbelül 40 kalóriát. Tehát attól függően, hogy mennyit iszunk belőle, a csontleves növelheti a kalóriabevitelt a reggeli rutinunkban. Ha viszont rendszeresen tejszínt, cukrot vagy szirupot keverünk a reggeli kávénkba, a csontleves valóban csökkentheti a bevitt kalóriák, cukrok és zsírok mennyiségét.
Draayer szerint azért nem ajánlott túlzásba vinni a csontleves fogyasztását, például a nátrium tartalma miatt. Egy csészényiben közel 350 milligramm, azaz az ajánlott napi nátriummennyiség 15%-a lehet. A kávé viszont nagyon kevés nátriumot tartalmaz, csészénként 4,7 milligrammot. Ezért a csontleves problémás lehet a magas vérnyomás, szívbetegség vagy vesebetegség fokozott kockázatával küzdő emberek számára.
A közösségi médián belüli felhajtás oka viszont a fehérje. Egy tipikus csésze csontleves 9 gramm fehérjét tartalmaz, míg a kávé egy grammot sem.
Chun szerint a csontleves rajongóinak igazuk van, amikor azt állítják, hogy a sós leves energiát ad, anélkül, hogy később utóhatása lenne, mint például az idegesség. Bár a csontleves nem tartalmaz koffeint (így nem feltétlenül érezhető azonnal a serkentő hatás), de egyenletesebb energiaáramlást biztosíthat a reggel folyamán.
"A csontleves magas fehérjetartalma segíthet abban, hogy hosszabb ideig jóllakottnak és teltnek érezzük magunkat. Így csökkenti az édes ételek iránti sóvárgást, amely az alacsony fehérjetartalmú reggelikhez társul" - magyarázta Wan Na Chun dietetikus a portálnak.
Természetesen nem kell emiatt azonnal elhagynunk a reggeli kávézást, főleg, ha jól is esik. Ha viszont csökkenteni szeretnénk a napi koffeinadagunkat, akkor érdemes lehet adni egy esélyt a csontlevesnek, akár úgy is, hogy váltogatjuk, melyik nap melyiket isszuk, esetleg mind a kettőt egyszerre.
"A két ital kombinációjának reggeli fogyasztása segíthet csökkenteni a csak a kávézással járó idegességet. Véleményem szerint a csontleves és a kávé által tapasztalt előnyök kiegészítik egymást" - javasolta Chun.