Rosszul alszik? Eláruljuk, mire érdemes még figyelni

Több kutatás is bizonyítja, hogy a bélrendszer és az agy működése kapcsolatban áll egymással. Az úgynevezett bél-agy tengely az alvásunkra is hatással lehet, hiszen ha a bélflóránk egyensúlya felborul, rosszabbul alszunk.

A bélrendszer és az agy több úton is kapcsolódik, például az immunrendszeren, az idegrendszeren és a hormonrendszeren keresztül, emellett pedig a bolygóidegen keresztül is kapcsolatban állnak. Ez az ideg fontos információkat szállít a bélrendszerből az agyba. Kutatások szerint a bolygóidegen keresztülhaladó információ 80-90 százaléka felfelé, tehát a bélrendszertől az agy felé mozog, és csak a maradék visszafelé. A bélrendszerben élő mikrobák hatással lehetnek erre az információáramlásra.

A PIHENTETŐ ALVÁS ÉRDEKÉBEN ODA KELL FIGYELNÜNK AZ ÉTKEZÉSÜNKRE IS. FOTÓ: GETTY IMAGES
A PIHENTETŐ ALVÁS ÉRDEKÉBEN ODA KELL FIGYELNÜNK AZ ÉTKEZÉSÜNKRE IS. FOTÓ: GETTY IMAGES

A kapcsolat miatt a bélrendszer, illetve a bélflóra egészségének fejlesztése jótékonyan hathat az agyra, és segíthet abban, hogy jobban tudjunk aludni. A Healthista egy nemrégiben készült japán kutatást szemlézett, amely szerint a bélflóra hatással lehet az alvás-ébrenlét ciklusra, mégpedig úgy, hogy megváltoztathatja a belekben lévő neurotranszmitterek egyensúlyát. Ez pedig hat a bélflóra és az agyban történő alvásszabályozás közti kommunikációra. Azok, akiknek egészséges a bélflórája, jobban alszanak.

Tobozmirigy a középpontban

Az alvás-ébrenlét ciklust a tobozmirigy szabályozza, amely felfogja és feldolgozza a fény és a sötétség jeleit. Az olyan neurotranszmitterek, mint a dopamin, a szerotonin és a norepinefrin, ezeket a jeleket “lefordítva” elindítják a melatonin nevű alvássegítő hormon termelődését. Ha nagy mennyiségű dopamin termelődik, az semlegesítheti a norepinefrin hatását. Ilyenkor a tobozmirigy kevesebb melatonint szabadít fel, amitől nyugtalannak, felpörgöttnek érezhetjük magunkat, még akkor is, ha a testünk kifejezetten fáradt.

A pihentető alvás érdekében fontos, hogy minél többet tegyünk bélflóránk egészségének érdekében. Fogyasszunk minél kevesebb finomított szénhidrátot, és együnk minél több fermentált, azaz erjesztett ételt, mert ezek tele vannak jótékony hatású baktériumokkal. A savanyú káposzta, a kefir, a tempeh, a kimchi, a kombucha, az otthon savanyított zöldségek, a miso mind-mind nagyszerű hatással vannak a bélflórára. Emellett szükség esetén probiotikumokat tartalmazó táplálékkiegészítőket is szedhetünk. A prebiotikumokban gazdag ételek fogyasztása is jó ötlet, ilyenek a hagyma, a fokhagyma, a zab vagy a zöld banán is. Kerüljön az asztalra minél több zöldség és gyümölcs, mert a bennük lévő rostok és mikrotápanyagok szintén előnyösen hatnak a bélflórára.


5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.