Ezért fontos a rostdús étrend a mikrobiom egészségéhez

Az emésztőrendszerben rengeteg mikroorganizmus él. Az ezek alkotta mikrobiom összetétele minden embernél teljesen egyedi, azonban nagyon gyorsan meg is változhat az étrendi szokások függvényében.

„Tudományosan igazolt tény, hogy az élelmi rostok fogyasztása összeköthető az emésztőrendszer egészségével és számos krónikus elváltozás megelőzésével” – olvasható a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) által összeállított táplálkozási ajánlásban (OKOSTÁNYÉR). Mint írták, rostdús étrend kulcsfontosságú a mikrobiom egyensúlyának fenntartásában, ha ugyanis tápláljuk a mikrobiótát, cserébe az is táplál minket, pontosabban egyes sejtjeinket.

rostban gazdag tálplálkozás
Az élelmi rostok fogyasztása összeköthető az emésztőrendszer egészségével. Fotó: Getty Images

Miért fontos a rost?

Az élelmiszerek összetett szénhidrátjai egyszerű cukrokból épülnek fel, amelyek az emésztés során az emésztőenzimek hatására cukor formájában szívódnak fel. Vannak azonban olyan szénhidrátok, amelyeket nem tudunk megemészteni. Ezeket az emészthetetlen összetett szénhidrátokat élelmi rostoknak nevezzük” – magyarázták a szakértők.

A mikrobiom működésre jelentősen kihat az étrend. A rostban gazdag táplálkozás például igazoltan előnyösebb az egészséges mikrobiom tekintetében. 

A rostok egy részét a bélflóra mikroorganizmusai fermentáció útján felhasználják fel, ezzel pedig zsírsavakat és gázokat termelnek. A zsírsavak fontos energiaforrásnak számítanak a bél sejtjei számára. Egyes típusú élelmi rostok pedig támogatják a kedvező mikrobák szaporodását, ezeket nevezzük prebiotikumoknak.

Mi történik, ha felborul a mikrobiom egyensúlya?

Diszbiózisnak nevezik azt az állapotot, amikor felborul a mikrobiom egyensúlya. Ilyenkor lecsökken a jótékony baktériumtörzsek aránya, miközben a kóros törzsek túlszaporodnak.

A diszbiózis a szakértők szerint többféle egészségi problémával is összefügghet, egyebek mellett az elhízással, a cukorbetegséggel, egyes gyulladásos bélbetegségekkel (pl. Crohn-betegség), az autoimmun folyamatok kialakulásával, az ételallergiával és -intoleranciával, illetve egyes idegrendszeri elváltozásokkal is (pl. Alzheimer-kór). Ezeket a vélt kapcsolatokat azonban még vizsgálják.

Kiderült, a tartós fogyás kulcsa a bélflórától függ: így szabályozhatod az anyagcseréd
Sokan azt gondolják, hogy a folyamatos kalóriamegvonás a fogyás kulcsa. Új kutatások azonban arra jutottak, hogy a bélrendszer egészsége – pontosabban a bélflóra állapota – is kiemelt szerepet játszik a kérdésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: -1 °C
Minimum: -3 °C

Túlnyomóan borult, párás marad az idő, legfeljebb a magasabban fekvő helyeken fordulhat elő szakadozás a felhőzetben, ott pár órára kisüthet a nap. Néhol ónos szitálás, szitálás, hószállingózás nem kizárt. A felhőben levő tájakon zúzmara lerakódásra kell számítani. Gyenge marad a légmozgás. A hőmérséklet délután -3, +2 fok között alakul. Késő este -4, +1 fok valószínű. Kedden érkezik a következő front, addig viszont marad a ködös, párás, eseménytelen időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra