Sokat árthat a böjt

A drasztikus böjt jelentősen árthat a szervezetnek, hiszen a túl szigorú tisztítókúrákkal éppen az ellenkező hatást érhetjük el. Betegeknek pedig egyáltalán nem ajánlott a böjtölés - hívja fel a figyelmet Antal Emese dietetikus.

Felhalmozódhatnak a káros anyagok

Március 6-án a hamvazószerdával kezdetét vette a negyvennapos böjt. Bár a böjtölés korábban kizárólag vallási körökben volt elterjedt, napjainkban már sokan nem is vallási indokkal, sokkal inkább méregtelenítési szándékkal kezdenek bele az önmegtartóztatásba.

Ezt sem szabad azonban túlzásba vinni: az éhezés miatt káros anyagok keletkezhetnek a szervezetben, amelyek fel is halmozódhatnak. Így egy drasztikus böjttől hiába várjuk a méregtelenítő hatást, épp az ellenkezőjét fogjuk elérni.

böjt, böjtölés, koplalás, ételmegvonás, önmegtartóztatás, étkezés
A szigorú böjtölés inkább árt a szervezetünknek (Fotó: 123rf)

Túl nagy a kockázat

Manapság a vallási felekezetek megengedőek a böjttel kapcsolatban, és csak a heti egy húsmentes nap betartását várják el. A rengeteg negatív hatással járó szigorú böjtöt inkább az alternatív gyógyászatban szorgalmazzák - jegyezte meg a dietetikus.

Általában 14 óra nem evés számít böjtnek, 36 óra ételmegvonás után pedig fejfájás és fáradtságérzés jelentkezik a böjtölőknél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szigorú ételmegvonást az teszi veszélyessé, hogy a szervezet elkezdi lebontani a fehérjéket, hogy pótolja a hiányt. Azonban minden főbb szerv falát fehérje alkotja.

Nem szabad fogyókúraként tekinteni rá

Elterjedt a tévhit, miszerint a koplalással felvehetjük a harcot a túlsúly ellen. Bár az orvosok által "nulldiétaként" emlegetett drasztikus táplálékmegvonással valóban lehet fogyni pár kilót, ez a súlyvesztés nem lesz tartós. Sőt a jojóeffektus miatt akár még többet is hízhatunk a normál étrendre visszaállás után.

Ha ugyanis a napi energiabevitel kevesebb, mint amennyi az anyagcsere működtetéséhez szükséges, akkor a szervezet védekező üzemmódba kapcsol. Ez azt jelenti, hogy lelassul az anyagcserénk, és kisebb lesz az energialeadás, ezáltal a fogyás is lelassul. A diéta befejeztével pedig testünk azonnal raktározni kezd, így a felhasználatlan energiából zsírréteg képződik.

A nulldiéta során a böjtölő egyáltalán nem fogyaszt ételt, kizárólag a folyadék- és a vitaminpótlásról gondoskodik. Súlyos következményei és hosszútávú eredménytelensége miatt az orvosok senkinek sem ajánlják. További részletek itt!

Egyes esetekben hasznos lehet

A körültekintően, rövid ideig és orvosi ellenőrzés mellett végzett böjt néhány betegség megelőzésében valóban hasznos lehet. Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetségének egyik korábbi ülésén például arról beszéltek, hogy havonta egy nap böjtölés segíthet megőrizni a szívartériák egészségét.

A szakértők azonban egyetértenek abban is, hogy a böjt nem való mindenkinek. Szigorúan tilos az ételmegvonás például várandósság, pszichés betegség, valamint szív-, máj- és veseelégtelenség esetén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra