Jót tesz nekünk a szénsavas ásványvíz?

Több tévhit is terjed a szénsavas ásványvízzel kapcsolatban. Tényleg jobban telítődik tőle a gyomrunk? Valóban árt a fogaknak, ha sokat iszunk belőle?

Nyáron különösen fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe. A legjobb, ha vizet iszunk, azonban nem mindegy, hogy milyet - írja az IFLScience. A szénsavas víz létrehozásához a vízben szén-dioxidot oldanak fel. Ez olyan szénsavat termel, amelynek pH-értéke három és négy között van. Viszont pont ezért lehet problémás a fogakra nézve. 

A szénsavmentes víz és a fogzománc

Fogaink külső rétege, a fogzománc a test legkeményebb szövete. Egy hidroxiapatit nevű ásványból áll, amely kalciumot és foszfátot tartalmaz. A nyál főleg vízből áll, de kalciumot és foszfátot is tartalmaz. Általában egyensúly van a fogak és a nyálban lévő ásványi anyagok között. A száj és a nyál pH-ja hat-hét közé esik, de ha ez öt és fél alá csökken, a kalcium- és foszfátmolekulák kikerülnek a fogakból a nyálba. Ez a szénsavas italokban lévő szénsav miatt fordulhat elő.

A folyamat során apró pórusok jönnek létre, a fogzománc pedig elkezd feloldódni. Kezdetben a pórusok mikroszkopikus méretűek, és még be lehet őket tömni, ha kalciumot vagy foszfátot juttattunk vissza, vagy ha a kalciumot fluoriddal helyettesítjük (például fogkrémek révén). De amint az elveszített ásványi anyag mennyisége elér egy bizonyos szintet, a pórusok már nem tömődnek be, és a fogszövet végleg elvész. Tehát a szénsavas italok miatt valóban több ásványi anyagot vesztenek a fogak, így pedig gyorsabban romlik az állapotuk.

szénsavas ásványvíz
Egy-egy pohár szénsavas ásványvíz nem árthat. Fotó: Getty Images

Azt is érdemes kiemelni, hogy a szénsavas víz nem étvágycsökkentő. Bár sokat lehet erről az interneten olvasni, nincs erős tudományos bizonyíték arra, hogy a szénsavas víz fogyasztása jóllakottabbá teszi az embert, vagy csökkenti az étvágyat. A szénsavas víz nem marad tovább a gyomorban, mint a mentes víz (viszont böfögést okoz).

A szénsavmentes ásványvíz vagy csapvíz továbbra is az ideális folyadék: nincs benne se kalória, se cukor. Persze egy-egy pohár szénsavas ásványvízzel is jól járunk, csak figyeljünk a mennyiségre, illetve arra, hogy ne legyen benne cukor – a fogaink érdekében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.