Mindennapi étrendünk részeivé váltak, szeretjük őket, mert finomak, gyorsan készíthető belőlük szendvics vagy hidegtál, praktikusak a gyerek tízóraijához vagy hideg vacsora kellékeként. De mit tartalmaznak valójában a felvágottak? Biztos, hogy jót teszünk vele, ha rendszeresen felvágottal kínáljuk családunkat?
Mit eszünk tulajdonképpen?
A bolti felvágottak egy része nagyon sok sót, szójafehérjét, gluténszármazékot, cukrot, tartósítószert, színezéket, aromát, ízfokozót, és állományjavítót tartalmaz. Általában elmondható, hogy minél kevesebb a hús egy felvágottban, annál több ízfokozó van benne, ami leggyakrabban a rendkívüli népszerűségnek örvendő nátrium-glutamát. Ez az anyag a csökkentett zsírtartalmú élelmiszerek divatba jövetelével terjedt el, amikor is a gyártók a hiányzó íz pótlása érdekében kezdték használni. A felvágottakat kárminsavval színezik, aminek alapanyaga a kokcsinella, a fügekaktuszokon élősködő bíbortetű nőstényeinek porítmányából kivont anyag.
Igényes tendenciák
Örvendetes tendencia, hogy egyre inkább megjelennek a hagyományos receptúrákat követő, kézműves termékek, amelyek csak természetes összetevőket tartalmaznak, és hagyományos technikákkal készülnek. Az egyre szaporodó delikátesz boltok és igényes hentesek hozzák vissza a városi ember asztalára ezeket a majdnem elfeledett finomságokat. Szerencsére a piacon is fellelhető háztáji hústermék, saját készítésű kolbász, hurka, füstölt sonka. A vidéken élő, állattartó gazda persze tökéletesen kontrollálja, hogy mi kerül saját készítésű élelmiszereibe. A városi ember azonban messzire került mindennapi táplálékainak forrásától.
Házi finomságok
A vállalkozóbb szellemű háziasszonyokat és urakat érdekelheti, hogy nagyszüleink generációja hogyan készítette házilag a pástétomokat, felvágottakat? Ha minimális eszközhasználattal és technológiával is lehetséges volt, akkor a modern konyhai gépek segítségével mindenképpen az! Ilyen módon kiküszöbölhetjük a felesleges adalékanyagokat és kikísérletezhetjük a saját ízlésünknek leginkább megfelelő recepteket. Egy hideg tonhal-, hús-, vagy csirkemájpástétom például kiváló szendvicsfeltét lehet. Darált húsból, májból, szalonnából sütőben is süthetünk pástétomot, amely azután melegen és hidegen egyaránt fogyasztható. A vékonyan szeletelt egybesült húsok és fasírtok is nagyszerű alternatívák. A bátrabbak még a felvágott készítésnek is nekiállhatnak otthon. Egy hentes által közzétett klasszikus párizsi recept hozzávalói például a következők: sertéscomb, zsírszalonna, víz, pácsó, fehér bors, szerecsendió-virág, koriander , gyömbér, kardamom és fűszerpaprika. Igazán nem mondhatjuk, hogy nehezen beszerezhető alapanyagok lennének, tehát csak elhatározás kérdése, hogy saját kezűleg készített felvágott kerüljön az asztalra!