Szilveszterkor egész este, akár másnap reggelig is fent lehetünk és ünnepelhetjük az új évet. Éppen ezért hajlamosak lehetünk egész éjszaka enni és nassolni. A nehéz, zsíros ételek helyett csináljunk inkább könnyű, de ízletes falatokat, melyek legyenek zöldségekben, tápláló alapanyagokban gazdagok, így nem éhezünk meg hamar utánuk. A mi kedvenceink az alábbi ételek lennének.
Körtés-pekándiós tönkölykockák
Elkészítési idő: 50 perc
Hozzávalók 4 személyre:
2 evőkanál szűz olívaolaj
1 kisebb fej vöröshagyma apróra vágva
2 nagyobb körte reszelve
só
0,5 mokkáskanál őrölt kardamom
0,5 bögre (1 dl) durvára tört pekándió
2 szelet pirított tönkölykenyér felkockázva
Kevés olajon üvegesre pirítjuk a hagymát, majd ráhalmozzuk a körtét, és megdinszteljük. Ízesítsük pici sóval és kardamommal. Néhány perc múlva, húzzuk le a tűzhelyről, és keverjük bele a pekándiót, valamint a tönkölykockákat. Helyezzük a keveréket egy kizsírozott, és kilisztezett tűzálló edénybe, és lefedve, 160 °C-on süssük kb. 35 percig. Kis kockákat szeleteljünk belőle, és melegen tálaljuk.
Gombapástétom forró pirítóssal
Elkészítési idő: 30-35 perc + a hűtés ideje
Hozzávalók kb. 0,5 kg-hoz:
2 evőkanál szűz olívaolaj
1 közepes fej vöröshagyma apróra vágva
25 dkg gomba apróra vágva
1 gerezd zúzott fokhagyma
2 evőkanál finomra vágott friss petrezselyem
só, bors
40 dkg puhára főzött fehérbab (lehet konzerv is)
A díszítéshez:
1 babérlevél
néhány szelet gomba
2 evőkanál ghí
Egy edényben forrósítsuk fel az olajat, és pároljuk üvegesre a hagymát. Adjuk hozzá a gombát, a fokhagymát és a petrezselymet, és addig főzzük, amíg megpuhul, és a gomba leve elfő. Sózzuk, borsozzuk. Tegyük a gombakeveréket és a babot egy aprítógépbe, turmixoljuk teljesen simára. Válasszunk egy szép kerámia vagy üveg tálat, amiben tálalni fogjuk a pástétomot, és a keveréket kanalazzuk át ebbe az edénybe. Simítsuk le a tetejét, helyezzük a közepére a babérlevelet, köré a gomba szeleteket, és óvatosan öntsük rá a ghít. Tegyük hűtőszekrénybe legalább négy órára, hogy az ízek jól összeérjenek.
Narancsos tonhalsaláta
Elkészítési idő: 15 perc
Hozzávalók 4 személyre:
A salátához:
4 narancs hámozva, a fehér belső héja teljesen lehúzva
4 mogyoróhagyma, ebből 2 gyűrűire szedve, 2 finomra aprítva
1 doboz (kb. 20 dkg) tonhalkonzerv
1 főtt tojás apróra vágva
Az öntethez:
1 evőkanál fehérborecet
3 evőkanál extra szűz olívaolaj
1 csipetnyi só és őrölt bors
Az öntethez a hozzávalókat egy kis tálban elkeverjük. A meghámozott narancsokat deszkán, éles késsel, keresztben fél centi vastag szeletekre vágjuk, majd egy nagy lapos tálon körben, félig egymásra fektetve elrendezzük úgy, hogy a tál közepén egy kis üres hely maradjon. A finomra vágott hagymát a lecsöpögtetett tonhallal, és az öntettel összekeverjük, és a tál közepére halmozzuk. Az egészet hagymakarikákkal, és az apróra vágott főtt tojással megszórjuk. Tálalásig fóliával lefedve hűtőszekrénybe tesszük.
Sütőtökös bélszínnyárs
Elkészítési idő: 45-50 perc
Hozzávalók 4 személyre:
60 dkg marhabélszín 3,5×3,5 cm-es kockákra vágva
30 dkg sütőtök 3 cm-es kockákra vágva
4 közepes fej lilahagyma hosszában négyfelé vágva
1,5 teáskanál durvára tört feketebors
2 teáskanál durvára tört koriandermag
2 kisebb szál finomra vágott vagy 1 teáskanál szárított, őrölt rozmaring
4 evőkanál szűz olívaolaj
só
3 gerezd zúzott fokhagyma
3 cl jó minőségű konyak
A húst és a zöldségeket lazán összekeverjük a borssal, a koriandermaggal, a rozmaringgal, az olajjal, és lefedve, 1-2 órára hűtőszekrénybe tesszük. Ezután váltakozva és egyenletesen elosztva felfűzzük a kockákat 4 hosszú vagy 8 rövidebb fapálcikára vagy fémnyársra. Egy nagy serpenyőt felhevítünk, beletesszük a nyársakat, meglocsoljuk a pácolásból maradt zsiradékkal, sózzuk, és mindegyik oldalukat kicsit megpirítjuk. 1-2 evőkanál vizet öntünk a serpenyőbe, lefedjük, és 10-12 percig így pároljuk. Ezután levesszük a fedőt, visszapirítjuk a zsírjára, hozzáadjuk a fokhagymát, majd néhányszor ismét átfordítva 3-4 percig sütjük még, és a legvégén meglocsoljuk a konyakkal. Frissen-illatosan tálaljuk.