A tavaszi megújulás sokaknál magával hozza az igényt az új életre, a testi megújulásra, a szervezet megtisztítására, a fölös kilók leadására. A napjainkban divatos méregtelenítő kúrák fogyást, az immunrendszer erősödését és jó működését, anyagcsere-gyorsulást és -frissülést, tiszta bőrt, a fejfájás, fáradtság megszűnését ígérik, ám korántsem biztos, hogy valóban ilyen hatást gyakorolnak a szervezetre.
Tényleg szükség van a szervezet méregtelenítésére?
A méregtelenítés kifejezés alatt a szervezet méreganyagoktól, salakanyagoktól való megtisztítását értjük - azért így nevezzük, mert az elméletek szerint a környezetből összeszedett és testbe jutott mérgeket a szervezet magától nem képes eltávolítani, ehhez külső segítségre van szüksége.
A táplálkozás és a mindennapi tevékenységek során bevitt és felhalmozódó méreganyagok különböző gondokat okozhatnak a szervezet működésében. A szervezet "elmérgesedése" elhízáshoz, problémás bőrhöz, allergia kialakulásához, emésztési problémákhoz vezethet, ám a méregtelenítési folyamat során állítólag a szervezet megtisztul, kiürülnek és távoznak a mérgek a májból és a bélből, valamint megtisztul a bőr is.
A méregtelenítés elve szerint méregnek minősülnek azok az élelmiszerek és anyagok, amelyek nehezen emészthetők és üríthetők, ezért felborítják a szervezet egyensúlyát. Napjainkban gyakorlatilag bármi méreganyagnak minősülhet, hiszen rengeteg adalékanyag, tartósítószer, permetező-, rovarirtó-, gyógyszer- és szteroidmaradvány kerül ételeinkbe és italainkba, melyekkel szervezetünknek meg kell küzdenie.
Valóban segít, ha bizonyos időközönként "kipucoljuk" magunkat?
Tihanyi András dietetikus szakértő véleménye szerint a méregtelenítés mai népszerűsége abból fakad, hogy nem értjük a világ, a testünk működését, de vágyunk a hosszú életre. Könnyebb a mesterséges mérgeket hibáztatni, és egyszerű eszközökkel durván belenyúlni a szervezet működésébe, mint egészségesen táplálkozni nap mint nap, rendszeresen sportolni, és belátni, hogy a világ nem fekete vagy fehér. A gabonát fertőző természetes penész mérge is ugyanolyan rákkeltő lehet, mint a dohányfüst összetevői, a mérges gombákat is kerülni kell, viszont nem érdemes minden adalékanyagtól betegesen rettegni.
Mióta méregtelenítünk?
Ugyan az evés rengeteg élvezetet okoz, mégis a táplálékbevitelt tekintjük a baj fő forrásának, így táplálékmegvonással próbálunk megszabadulni a mérgektől. Ennek alapja a vallási böjt, melyet már évszázadok óta gyakorlunk - gondoljunk csak a keresztények húsvét előtti böjtjére, vagy a muzulmán Ramadánra. A nagy vallásalapítók azt tanították, hogy a böjt segítségével közelebb kerülünk Istenhez, mert testünk, lelkünk és szellemünk megtisztul. Az éhezés és a böjtölés valóban megváltoztatja az idegrendszer működését, befolyásolja az agyműködést, és másfajta tudatállapot kialakulásához is vezethet. A koplalással rövid idő alatt a szervezetből is kiürül gyakorlatilag minden - a tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok ugyanúgy, mint a salakanyagok. A mai megtisztulási módok közül a böjt kúraszerű variációi a legnépszerűbbek, emellett elterjedt a tisztító italok, készítmények fogyasztása is.
Mi az igazság?
Tihanyi András szerint le kell szögezni, hogy a méregtelenítés, mint olyan, nem létezik. A szakemberek (orvosok, dietetikusok) döntő többsége szerint a testnek megvan a maga méregtelenítő mechanizmusa. Testünk lehetőség szerint véd minket a mérgek és kórokozók szervezetünkbe történő bejutásától, májunk pedig mind a testünkben termelődő, mind a kívülről bejutó veszélyes anyagokat ártalmatlan és kiválasztható formába próbálja átalakítani. Ez nem mindig sikerül, van, amikor ártalmasabb a szervezet terméke, mint az eltávolítandó anyag.
Ezen azonban nem segíthetünk, és a csontjainkban, zsírszövetünkben felhalmozódó ártalmas anyagokat sem tudjuk célzottan eltávolítani. Mivel a méregtelenítő módszerek a táplálkozás korlátozásával járhatnak, ezek hatására nagy energia- és fehérjeigényű májunk működése romolhat. Emésztőrendszerünket azonban pihentethetjük a nagy lakomák után, az energiamegszorítás gyulladásos folyamatokat is visszaszoríthat, ezt nevezhetjük a szervezet tehermentesítésének.
Hogyan tehermentesíthetjük szervezetünket?
Nem a bizonyos időszakonként végzett kúrákkal tehetjük egészségessé testünket, hanem rendszerességgel és odafigyeléssel. Az egészséges, vitamin- és rostdús táplálkozás, a megfelelő folyadékfogyasztás, a rendszeres mozgás, valamint az elégséges, minőségi pihenés segítségével egész évben megfelelő működésre bírhatjuk szervezetünket. Ezek segítségével immunrendszerünk, emésztőrendszerünk, kiválasztó szervrendszerünk, szív- és érrendszerünk problémamentesen, hatékonyan tud működni, és nincs szüksége méregtelenítőnek nevezett kúrákra.
A Nők Lapja Egészség márciusi számában bővebben olvashat még a méregtelenítés különböző módjairól (a gyümölcs- és zöldségkúráktól a léböjtkúrán át a méregtelenítő masszázsokig), és szemezgethet a dietetikus szakértő további tippjei közül az 50-53. oldalon. Keresse az újságárusoknál, vagy fizessen rá elő a oldalon!