Az egészségügyi dolgozók körében végzett kutatás során közel 58 ezer nő és 41 ezer férfi adatait elemezték és követték a sorsukat 36 éven keresztül (1986-2012).
A vizsgálatok arra utalnak, hogy azoknak az embereknek, akik többnyire otthon készült ételeket fogyasztanak, valamivel kisebb kockázattal kell számolniuk a 2. típusú cukorbetegség kifejlődését illetően. A házi étrend is okozhat súlynövekedést, de kevesebbet és hosszabb idő alatt, s ez az, ami hozzájárulhat a cukorbetegség alacsonyabb kockázatához.
„A kereskedelmi célra készített kész- és félkész ételek fogyasztása, az éttermekben fogyasztott vagy az elvitt illetve kiszállított ételek aránya az étkezésen belül az Egyesült Államokban jelentősen nőtt az elmúlt 50 évben. Eközben a 2-es típusú diabetes aránya is növekedett a lakosság körében” – mondta Geng Zong, a Harvard közegészségügyi fakultásának kutatója.
A halmozódó vizsgálati eredmények arra utalnak, hogy a nem otthoni étkezés, különösen a gyorséttermi láncoknál fogyasztott étel összefügg a táplálkozás gyengébb minőségével és a magasabb testtömeggel a gyermekek és fiatal felnőttek körében.
A kutatások utolsó periódusának összegzésekor kimutatták, hogy a házi készítésű ételek fogyasztása kisebb súlynövekedéssel járt az elmúlt nyolc év alatt a középkorú és idősebb emberek körében. Mint tudjuk, a túlsúly és az elhízás a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a 2. típusú cukorbetegség fontos kockázati tényezője.
Bár a kutatók nem törekedtek annak meghatározására, hogy mennyi házi készítésű ételt érdemes fogyasztani hetente, Zong úgy véli, hogy: „minél többet, annál jobb”.
Az amerikai kutatások az eltérő étkezési kultúra, szokások és alapanyagok miatt nem ültethetőek át egy az egyben a magyar viszonyokra, de egy ilyen erőteljes trend mindenesetre elgondolkodtató a sok készen beszerzett ételt fogyasztó magyarok számára is.
Forrás: www.sciencedaily.com