Persze nem ennyire vészes a dolog, mert remek programokat találhatunk így is magunknak. A jól bevált konyha például kiváló helyszínt, az új receptek kipróbálása pedig éppen megfelelő elfoglaltságot ad.
Látogatás a skandináv vidékre!
Ha már az időjárás hideget és szürkeséget hoz magával, látogassunk el a skandináv vidékre, egészen pontosan Dániába. Az ottani klíma most éppen nálunk is adott, így válogattunk néhány autentikus ételt, amivel akár ott is érezhetjük magunkat.
Amit a dán konyháról tudhatunk
A dán konyha nem éppen a bonyolult fogásokról és konyhai remekművekről ismert. A leggyakrabban sertéshúst esznek krumplival és gyümölcsszósszal , utóbbit viszont igazán változatos formában készítik el. A sertéssült és a húsgombóc az egyik legkedveltebb fogás, de persze nem szűkölködnek tengeri herkentyűkben és halakban sem, az Északi-és a Balti-tenger megfelelően gondoskodik a széles választékról. Reggelire főként magvas rozskenyeret esznek – a kicsit hűvösebb éghajlaton ez egyfajta belső melegséget nyújt a szervezetnek -, ebédre bekapnak egy szendvicset, vacsorára pedig bőségesen kerül az asztalra, főként levest, majd halat vagy húst tálalnak krumplival, gyümölcsöntettel. Többek között a kései étkezéseknek és a sok sertéshúsnak köszönhetően a lakosság egy része igencsak elhízott. Gyümölcs és zöldség jóval kevesebb fogy náluk.
Dán "hírességek"
A dán ételek közül híresek a vajas sütemények: Franciaországhoz hasonlóan sok kis helyi pékség kínálja vajas portékáit, melyek tényleg nagyon finomak. A dán tejtermékek, főként a vaj, a sajt és a joghurt is világszerte keresett áru, akárcsak a sörök. Ha egyszer ide sodorna bennünket a szél, ne lepődjünk meg a sok nemzetközi étteremtől. Igazi autentikus, dán vendéglővel ma már csak kevéssel találkozhatunk.
Addig is, míg e kirándulás várat magára, próbáljunk ki két különleges ételt, dán módra!
Hideg lazackrém-galuska Elkészítési idő: 25 perc + hűtés min. 2 óra
Az egész skandináv térségben végtelen variációban fogyasztják a tenger gyümölcseit és a különféle halakat. Ez az elegáns előétel kellemes nyitánya lehet egy vacsorapartinak. Előnye, hogy a lazackrém jó előre elkészíthető.
Hozzávalók 6 személyre:
A lazackrémhez:
- 40 dkg bőr nélküli lazacfilé
- 15 dkg natúr krémsajt
- 1 citrom reszelt héja
- fél citrom leve
- 1 zacskó vegyes saláta a tálaláshoz
A főzőléhez:
- 5 egész fekete bors
- 1 csokor kapor vagy 1 teáskanál szárított kapor
- 1 teáskanál édesköménymag
- 1 kisebb fej vöröshagyma szeletelve
- 1 babérlevél
- fél citrom leve
A tálaláshoz:
- 2 dl sűrű natúr joghurt
- 1 evőkanál magos mustár
- 1 csipet szárított kapor
- só, frissen őrölt bors
- sötét rozskenyér a tálaláshoz
Tegyük egy lábosba a lazacot, az egész borsot, a kaprot, az édeskömény magot, a hagymát, a babérlevelet, a fél citrom levét és a sót. Öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Forraljuk fel, és lassú tűzön főzzük 10 percig, majd zárjuk el a tűzhelyet, és hagyjuk állni még 10 percig. A lazacot szűrőkanállal emeljük ki. Ha szeretjük a kicsit rusztikusabb textúrát, akkor villával törjük össze a halat, és keverjük ki a krémsajttal, a citromhéjjal és a citromlével. Ha krémesebb állagot szeretnénk, akkor botmixerrel turmixoljuk. Kóstoljuk meg, és ha szükséges, ízesítsük sóval és borssal. Tegyük a hűtőszekrénybe pár órára. Előző nap is nyugodtan elkészíthetjük. Két evőkanállal formázzunk a keverékből tojás nagyságú "galuskákat". Tálaljuk vegyes saláta levélen a joghurtos öntettel, és személyenként két vékony szelet pirított rozskenyérrel. Gluténérzékenyek extrudált kukoricakenyérrel fogyaszthatják.
Vörösboros rebarbara leves Elkészítési idő: 20 perc
A dánoknak komoly leves-kultúrája van, talán a hűvösebb klíma okán. A hagyományos receptek tartalmas, sűrű, kenyeres, sörös-édes, káposztás, krumplis, sárgaborsós összeállítások. Ezt az illatos-fűszeres levest érdemes kipróbálni, amikor tavasszal megjelenik az első zsenge rebarbara.
Hozzávalók 6 személyre:
- 2 bögrényi hámozott, felszeletelt rebarbara
- fél l vörösbor
- 1 dl tejszín vagy zabtejszín
- fél l víz
- 1 evőkanál kukoricakeményítő
- 15-20 dkg nyers nádcukor ízlés szerint
- 3 szelet citrom
- 2 rúd fahéj
- 1 kávéskanál őrölt szerecsendió
- 1 bögre űrtartalma 2,5 dl
Keverjük össze a keményítőt, a nádcukrot és a vizet, és állandó kevergetés mellett forraljuk fel. Adjuk hozzá a citromszeleteket, a fűszereket, a bort és a rebarbarát. Főzzük 10 percig. Tálaljuk melegen a fűszeres levest, egy pici tejszínnel a tetején.