Harmadszorra mérték a diákokat
Az MDSZ hétfői tájékoztatása szerint harmadik alkalommal mérték fel a hazai tanulókat a szövetség által kidolgozott Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) keretében. A teszt négy profilban jellemzi a fiatalok állapotát kilenc mérés alapján: mutatja az állóképességet, a vázizomzat fittségét, a hajlékonyságot, illetve a testösszetételt, testtápláltságot.
Az eredmények alapján a diákok három zónába kerülhetnek: a zöld az egészségzóna, a sárga a fejlesztésre szorulók, a piros pedig a fokozott fejlesztést igénylők csoportja. A 2016/2017-es tanévben végzett felméréseken 2713 intézmény 662 501 diákja vett részt.
A heti öt testnevelés óra hatása
A heti öt testnevelés óra bevezetése az eredmények alapján érezhetően javított a fiatalok fittségi állapotán: a 2014/2015-ös felmérés idején a 8. és 12. osztályos diákoknak még csak heti két-három testnevelés órájuk volt, és a mostani eredmények szerint 11-20 százalékkal kevesebb volt a piros zónákban teljesítők aránya. A testsúlyproblémákkal küzdő tanulók állóképességében nagy javulás tapasztalható: az ingafutás tesztben 37 százalékkal magasabb volt az egészségzónát elérők aránya. A vázizomzat erejét vizsgáló tesztek eredménye a korábbiakhoz képest 6-8 százalékos javulást hozott.
Több az elhízott tanuló
Az elhízott tanulók száma azonban 6-15 százalékos növekedést mutatott, és ezzel együtt csökkent a normál testtömegindexű diákok aránya. Az ingafutás tesztben az előrelépés ellenére továbbra is gyengék az eredmények, a diákok alig 60 százaléka került az egészségzónába. Serdülőkortól jelentősen romlanak az eredmények a teszt szerint, különösképpen a lányoknál érzékelhető a negatív tendencia.
A tanulók hátizommérésének eredménye nagyon rossz képet mutat: a törzsemelésteszt ugyan 4,4 százalékos javulást hozott, de a diákok csupán 52 százaléka került az egészségzónába. Az MDSZ szerint fontos a fiatalokat a testmozgásra ösztönözni, mert az ülő életmód és a fizikai inaktivitás növeli a tartás- és gerincproblémák kialakulásának kockázatát. A teszt alapján egyre több a túlsúlyos, elhízott tanuló Magyarországon: minden negyedik tanuló ebbe a kategóriába esik a testtömegindex szerint, ami rávilágít arra, hogy nagy szükség van a helyes táplálkozásra .
A genetikától is függ a fittség
"A NETFIT program keretében mért adatok összehasonlításánál mindenképpen szem előtt kell tartanunk, hogy a fittségi állapot egyéni szinten nagymértékben függ a genetikai adottságoktól és az egyéni, mozgásgazdag, sportos életvezetésétől is. Utóbbiban a család szociokulturális helyzete, jövedelmi viszonyai, illetve egy-egy település sportszolgáltatásokkal való ellátottsága jelentős hatással lehet a fiatalok fittségi állapotára. A megyei és területi értékek leginkább ezeket a társadalmi-gazdasági különbségeket jelzik" - olvasható az MDSZ összeállításában, melyből kiderül, hogy a legjobban Budapesten, Komárom-Esztergom megyében és Vas megyében, míg a legrosszabbul Nógrádban, Szabolcs-Szatmár-Beregben és Somogyban teljesítettek a diákok.