Tudnak-e főzni az angolok?

Röpke közvélemény-kutatás után mondhatom: aki hosszabb ideig Angliában élt, az bizony azonnali nemmel válaszol erre a kérdésre, a szakemberek viszont sok értékelhetőt találnak az angol étkezési szokásokban. Milyen hát az angol konyha?

Egyszerűség, eredeti ízek

Egyre több magyar ismeri meg az angol konyhát, hiszen sok ezren élnek, dolgoznak ott hosszabb ideig. A tapasztalatok megoszlanak, de nem egy, éveket a szigetországban töltő "vendégmunkástól" hallottam, hogy az angliai konyhatechnikában a (magyar, lengyel ízlés számára) legfeltűnőbb az egyszerűség. Nem törekednek a bonyolult mesterfogásokra, pikáns fűszerezésre, kevés ízesítőt használnak, szívesen tartják meg az alapanyagokat a maguk természetes ízében. Le kell szögezni, hogy most csak az angol konyháról beszélünk: a skótok, az írek és a walesiek egész másként jellemezhetők.

Királyi reggelik

Dietetikusok csak helyeselhetik a hagyományos angol reggelit, amely tökéletesen megfelel a régi magyar táplálkozási, étrendi tanácsnak: "Reggelizz, mint egy király..." Az angolok ugyanis nagyon kedvelik a kiadós reggeli fogásokat: sült angolszalonnát, füstölt halat, tükörtojást, sőt, még vajas pirítóst és lekvárt is esznek utána. Már az Angliába menő kompokon is találkozhatnak az utazók ezzel a szokással, a hajójegyhez járó vagy nem túl drágán megvehető "breakfast" által: a tányérra ilyenkor sült paradicsom, bab, tojás, "toast" (pirítós), baconszalonna vagy "sausage" (kolbász), krokett kerül.

Ami nálunk szinte ismeretlen

Ahogyan aligha lehet olyan magyar gyermek - hacsak nem tejallergiás -, aki ne kapna legalább hetente egyszer tejbegrízt vagy tejberizst, úgy ismeri minden angol a .

A búza és a rizs mellé ugyanis Angliában harmadikként a zab kerül, ez a nálunk méltatlanul mellőzött, rendkívül értékes gabonaféle, amelyről csak jót lehet mondani. Kedvező aminosav-összetétele és fehérjetartalma, magas kalcium-, vas-, magnézium-, B1- és E-vitamin-tartalma kiemelkedik a többi gabonaféle közül. Ráadásul a rostanyagai jó hatással vannak a bélműködésre, miközben nyákanyaga védi a gyomor és a belek falát. Az immunrendszert erősíti, a koleszterinszintet csökkenti, így véd a súlyos szív- és érrendszeri betegségek ellen. Az angoloknál sokszor a reggelit, sőt olykor az ebédet, a löncsöt is ez adja: zabpehely formájában fogyasztják, kefirrel, tejjel, vízzel, mézzel vagy dzsemmel édesítve, de akár anélkül is.

Délben löncs

Sült hal és sült krumpli, avagy "fish and chips" - ma az egyik legtipikusabb menü ebédre Angliában, a "steak"-en, a sült marhahúson és a párolt zöldségféléken kívül. Kár lenne, ha ez utóbbi, a tipikusan "angol köret" kimenne a divatból, mert a zöldbab, zöldborsó, sárgarépa, karfiol és a többi zöldségféle eredeti ízeit, és - ami még fontosabb - az értékes tápanyagait megőrző párolás hozzáadott kalóriákkal nem terheli a szervezetet, így nagyon egészséges, érdemes lenne nekünk is megtanulni. Használják a püréformát is: például borsópürét is gyakran adnak a hús mellé.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az angolok a legjobban a marha-, a birka- és a halhúst kedvelik. Jellegzetes desszert a gyümölcspite, a "pie" és a sokfajta puding, aminek azonban semmi köze nincs a nálunk pudingként ismert ételféleséghez: nem főzött krém, hanem inkább muffinszerű tésztaféle, és nem is feltétlenül édesség. Annyira nem, hogy pudingnak nevezik az olyan ételféleségeket is, amelyek a mi hurkánkhoz vagy fasírozottunkhoz, pástétomainkhoz hasonlítanak leginkább. Jellegzetes angol sütemény a , az egyik legismertebb puding pedig a , melynek receptjét olvasóink jóvoltából a HáziPatika.com Egészségreceptek rovatában is megtalálhatjuk.

Melegítő konyha?

Akik Angliába mennek "au pair"-nek, bébiszitternek vagy más néven nevezett háztartási alkalmazottnak, könnyen szembesülhetnek azzal, hogy előbb-utóbb főzniük is kell. Az angolok ugyanis szeretnek ugyan jókat enni, de az olyan jellegű, kreatív, hobbiként is művelt főzés, fűszerekkel való kísérletezés, ami nálunk még a legelfoglaltabb dolgozó fiatal pároknál is természetes, náluk igen ritka. A konyhájuk sok esetben inkább afféle melegítőkonyha: nagyon kedvelik a mirelit vagy készételeket (sokkal nagyobb választék van belőle a boltokban, mint nálunk), a házhoz szállított vacsorákat. A munkahelyi, napközbeni étkezéseket pedig vagy gyorséttermekben, kisvendéglőkben, a különböző nemzetek konyháját kínáló (indiai, kínai, török) kifőzdékben, vagy pedig készen vásárolható szendvicsekkel oldják meg.

Innivalók

Bár a tea népszerűsége nem csökkent, azért az életmód változása tetten érhető azon, hogy az ötórai tea egyre kevésbé számít önálló étkezésnek. Így az angol teasütemény, ez a tejszínes krémmel és dzsemmel ízesített édesség funkciója eltűnőben van. Aki a (többnyire tejjel szelídített, erős, fekete) tea helyett kávét fogyaszt, az amerikai típusú, "hosszú" kávét iszik leginkább, az olaszos presszókávé kevésbé népszerű.

A szeszesitalok között első helyen a whisky említhető, angol specialitás a "Pimm's", ez a zöldcitrommal, mentával, eperrel, naranccsal készített likőrféle, és a magyarok számára kissé idegen ízvilágú almasör. Emellett a világos búzasör és az erőteljes ízű barna sör is jócskán fogy. Mivel a szigetországban a szőlő nem termeszthető, így a borokat külföldről hozzák be, elsősorban a francia és német vörösborokat szeretik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.