Egyszerűség, eredeti ízek
Egyre több magyar ismeri meg az angol konyhát, hiszen sok ezren élnek, dolgoznak ott hosszabb ideig. A tapasztalatok megoszlanak, de nem egy, éveket a szigetországban töltő "vendégmunkástól" hallottam, hogy az angliai konyhatechnikában a (magyar, lengyel ízlés számára) legfeltűnőbb az egyszerűség. Nem törekednek a bonyolult mesterfogásokra, pikáns fűszerezésre, kevés ízesítőt használnak, szívesen tartják meg az alapanyagokat a maguk természetes ízében. Le kell szögezni, hogy most csak az angol konyháról beszélünk: a skótok, az írek és a walesiek egész másként jellemezhetők.
Királyi reggelik
Dietetikusok csak helyeselhetik a hagyományos angol reggelit, amely tökéletesen megfelel a régi magyar táplálkozási, étrendi tanácsnak: "Reggelizz, mint egy király..." Az angolok ugyanis nagyon kedvelik a kiadós reggeli fogásokat: sült angolszalonnát, füstölt halat, tükörtojást, sőt, még vajas pirítóst és lekvárt is esznek utána. Már az Angliába menő kompokon is találkozhatnak az utazók ezzel a szokással, a hajójegyhez járó vagy nem túl drágán megvehető "breakfast" által: a tányérra ilyenkor sült paradicsom, bab, tojás, "toast" (pirítós), baconszalonna vagy "sausage" (kolbász), krokett kerül.
Ami nálunk szinte ismeretlen
Ahogyan aligha lehet olyan magyar gyermek - hacsak nem tejallergiás -, aki ne kapna legalább hetente egyszer tejbegrízt vagy tejberizst, úgy ismeri minden angol a .
A búza és a rizs mellé ugyanis Angliában harmadikként a zab kerül, ez a nálunk méltatlanul mellőzött, rendkívül értékes gabonaféle, amelyről csak jót lehet mondani. Kedvező aminosav-összetétele és fehérjetartalma, magas kalcium-, vas-, magnézium-, B1- és E-vitamin-tartalma kiemelkedik a többi gabonaféle közül. Ráadásul a rostanyagai jó hatással vannak a bélműködésre, miközben nyákanyaga védi a gyomor és a belek falát. Az immunrendszert erősíti, a koleszterinszintet csökkenti, így véd a súlyos szív- és érrendszeri betegségek ellen. Az angoloknál sokszor a reggelit, sőt olykor az ebédet, a löncsöt is ez adja: zabpehely formájában fogyasztják, kefirrel, tejjel, vízzel, mézzel vagy dzsemmel édesítve, de akár anélkül is.
Délben löncs
Sült hal és sült krumpli, avagy "fish and chips" - ma az egyik legtipikusabb menü ebédre Angliában, a "steak"-en, a sült marhahúson és a párolt zöldségféléken kívül. Kár lenne, ha ez utóbbi, a tipikusan "angol köret" kimenne a divatból, mert a zöldbab, zöldborsó, sárgarépa, karfiol és a többi zöldségféle eredeti ízeit, és - ami még fontosabb - az értékes tápanyagait megőrző párolás hozzáadott kalóriákkal nem terheli a szervezetet, így nagyon egészséges, érdemes lenne nekünk is megtanulni. Használják a püréformát is: például borsópürét is gyakran adnak a hús mellé.
Az angolok a legjobban a marha-, a birka- és a halhúst kedvelik. Jellegzetes desszert a gyümölcspite, a "pie" és a sokfajta puding, aminek azonban semmi köze nincs a nálunk pudingként ismert ételféleséghez: nem főzött krém, hanem inkább muffinszerű tésztaféle, és nem is feltétlenül édesség. Annyira nem, hogy pudingnak nevezik az olyan ételféleségeket is, amelyek a mi hurkánkhoz vagy fasírozottunkhoz, pástétomainkhoz hasonlítanak leginkább. Jellegzetes angol sütemény a , az egyik legismertebb puding pedig a , melynek receptjét olvasóink jóvoltából a HáziPatika.com Egészségreceptek rovatában is megtalálhatjuk.
Melegítő konyha?
Akik Angliába mennek "au pair"-nek, bébiszitternek vagy más néven nevezett háztartási alkalmazottnak, könnyen szembesülhetnek azzal, hogy előbb-utóbb főzniük is kell. Az angolok ugyanis szeretnek ugyan jókat enni, de az olyan jellegű, kreatív, hobbiként is művelt főzés, fűszerekkel való kísérletezés, ami nálunk még a legelfoglaltabb dolgozó fiatal pároknál is természetes, náluk igen ritka. A konyhájuk sok esetben inkább afféle melegítőkonyha: nagyon kedvelik a mirelit vagy készételeket (sokkal nagyobb választék van belőle a boltokban, mint nálunk), a házhoz szállított vacsorákat. A munkahelyi, napközbeni étkezéseket pedig vagy gyorséttermekben, kisvendéglőkben, a különböző nemzetek konyháját kínáló (indiai, kínai, török) kifőzdékben, vagy pedig készen vásárolható szendvicsekkel oldják meg.
Innivalók
Bár a tea népszerűsége nem csökkent, azért az életmód változása tetten érhető azon, hogy az ötórai tea egyre kevésbé számít önálló étkezésnek. Így az angol teasütemény, ez a tejszínes krémmel és dzsemmel ízesített édesség funkciója eltűnőben van. Aki a (többnyire tejjel szelídített, erős, fekete) tea helyett kávét fogyaszt, az amerikai típusú, "hosszú" kávét iszik leginkább, az olaszos presszókávé kevésbé népszerű.
A szeszesitalok között első helyen a whisky említhető, angol specialitás a "Pimm's", ez a zöldcitrommal, mentával, eperrel, naranccsal készített likőrféle, és a magyarok számára kissé idegen ízvilágú almasör. Emellett a világos búzasör és az erőteljes ízű barna sör is jócskán fogy. Mivel a szigetországban a szőlő nem termeszthető, így a borokat külföldről hozzák be, elsősorban a francia és német vörösborokat szeretik.