Fontos kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Egy levélíró arra volt kíváncsi, vajon a világos sárgája arra utal-e, hogy a tojás már megromlott. Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos válaszát a hatóság közösségi oldalán osztották meg.
Ne (csak) a tojássárgája színe alapján ítéljünk
„A világos sárgájú tojás is biztonsággal fogyasztható, ha a szaga nem árulkodik arról, hogy megromlott volna. A tojássárgája színe ugyanis nem a tojás frissességére utal, hanem a tyúk táplálékától függ” – hívta fel a figyelmet a főállatorvos. Mint írta, a „sápadtabb”, világos tojássárgája azt jelzi, hogy a baromfit búzával etették. Míg ha kukoricát kap a tyúk, akkor ragyogó sárga, szinte narancssárga lesz a tojássárgája.
De akkor honnan tudhatjuk, hogy romlott-e?
Már több mint 278 ezren nézték meg azt a videót, amely a tojás frissességének megállapításához ad tippeket. Ahogy a kisfilmben elhangzik, első lépésként az úgynevezett merítéses tesztet javasolt elvégezni. Ennek lényege, hogy a tojást felhasználás előtt bele kell tenni egy mély, vízzel teli edénybe – vagy akár egy magas falú pohárba. Ha a tojás lesüllyed a víz aljára, akkor még friss, tehát biztonsággal fogyasztható. Ha lebeg a vízben a tojás, akkor már régi, de még megehetjük, ha minden egyéb kritériumnak megfelel (ezeket később ismertetjük). A legtöbb szakértő azonban azt ajánlja, hogy azt a nyers tojást, ami a víz tetején úszik, dobjuk ki.
Fontos, hogy a tojásokat mindig külön tálkába törjük, így ugyanis egyesével mindegyiket meg tudjuk szagolni, illetve jól szemügyre tudjuk venni. Ha bármelyik tojás kellemetlen szagot áraszt, azt azonnal dobjuk ki. De ugyanezt kell tennünk akkor is, ha a tojásfehérje rózsaszínes, esetleg szivárványosan fénylik. A vörös pöttyök miatt azonban nem kell aggódnunk – ezek csupán az ovuláció következményei, nem befolyásolják az élelmiszer-biztonságot, és a tojás frissességéhez sincs semmi közük.
Egy korábbi tájékoztatójában egyébként a Nébih is kitért arra, hogy mit kell megfigyelnünk a nyers tojáson, mielőtt felhasználnánk ételeink elkészítéséhez. Mint írták, nem javasolt enni a tojásból, ha a fehérje zavaros vagy a sárgája elfolyósodott.
További jó tanácsok
A tojások jellemzően három-öt hétig tarthatóak el. A legtöbbször az a dátum szerepel a dobozon, ameddig biztosan friss marad hűtés nélkül is, de ha otthon hűtőben, 4 Celsius-fokon tároljuk, akkor akár tovább is fogyasztható marad a tojás. Fontos viszont tudni, hogy a tojás héján vagy belsejében időnként jelen lehetnek baktériumok – például a szalmonellózisért felelős kórokozó. Ahhoz tehát, hogy minimálisra csökkentsük a tojásfogyasztással kapcsolatos veszélyeket, érdemes betartani néhány szabályt:
- Dobjuk ki azokat a darabokat, amelyek a hazaszállítás alatt megrepedtek. Ebben az esetben ugyanis jó eséllyel bejutottak a tojás belsejébe a különböző kórokozók.
- A tojást kizárólag a felhasználás előtt ajánlott megmosni. A mosás során ugyanis megsérülhet a tojás természetes, külső védőrétege, így a héj átjárhatóvá válik a baktériumok számára. Megmosás után tehát azonnal használjuk is fel a tojást, ne tároljuk tovább.
- A már feltört tojás sem ajánlott tárolgatni. Használjuk fel minél előbb.
- Kerüljük a nyers tojást tartalmazó krémek, sütemények fogyasztását. Ezek főként a gyerekekre és a várandós nőkre jelenthetnek nagy veszélyt.
- A tojásos ételeket mindig alaposan főzzük/süssük meg. A kórokozók elpusztításához ugyanis arra van szükség, hogy legalább 2 percig minimum 75 Celsius-fok feletti hőmérsékletű legyen az étel belseje.
- A maradék ételt is újra át kell forrósítani – a biztonságos fogyasztáshoz nem elég, ha csak langyos.
- A tojásos ételeket minél gyorsabban hűtsük le, majd a fogyasztásig tároljuk hűtőszekrényben. Szobahőmérsékleten ugyanis nagyon hamar elszaporodnak benne a kórokozók.
- Ha tojással dolgozunk, akkor ne csak a sütés-főzés elkezdése előtt, hanem a folyamat közben is többször mossunk kezet.
- A tojással érintkező eszközöket, edényeket is alaposan mosogassuk el, mielőtt más élelmiszerekkel érintkeznének.
- Ügyeljünk arra is, hogy a tárolás során a tojás héja ne érintkezzen más élelmiszerekkel, különben a héjon esetlegesen megtelepedett baktériumok megfertőzik a többi ételt.