A mediterrán étrend olyan élelmiszerekből áll, amelyeket hagyományosan a Földközi-tenger környéki országokban élők termesztettek és fogyasztanak. Az itt élők étrendje elsősorban zöldségekből, gyümölcsökből, diófélékből, gabonafélékből és hüvelyesekből áll, az olívaolaj szolgál elsődleges zsírforrásként, a fehérje pedig friss halból és joghurtból származik – mondta el a Mirrornak Vinny Kodamala táplálkozási szakértő.
Semmi feldolgozott élelmiszer, csupa friss alapanyag
Ennek az étrendnek a sikerében döntő szerepet játszik a feldolgozott élelmiszerek kizárása. A finomított cukrot elsősorban friss gyümölcsökkel és mézzel helyettesíti. Ha követni szeretnéd, a kenyerek közül válassz teljes kiőrlésűt, amely fehérjében és ásványi anyagokban gazdagabb, és úgy általában véve egészségesebb, mint a fehér lisztből készült verzió. A mediterrán étrend azoknak is jó választás, akik fogyni szeretnének, vagy egyszerűen csak jobb egészségi állapotot akarnak elérni.
A mediterrán diéta kifejezés hallatán sokan úgy gondolják, hogy csak olasz és görög ételeket fogyaszthatnak. A választék azonban ennél sokkal nagyobb: szemezgess bátran például a spanyol, török vagy a marokkói konyha finomságai közül is! Így nem túlzás, hogy a világ egyik legnagyobb étlapja tárul eléd.
Védi a szívet, megelőzi a gyulladást és óv a cukorbajtól
A népszerű diéta összefüggésbe hozható a vérnyomás és a szívbetegségek kockázatának csökkenésével. Emellett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is csökkenti: a mediterrán étrendet szorosan betartóknál 52 százalékkal csökken az életmódbeli tényezők okozta diabétesz valószínűsége – derült ki a legfrissebb kutatásokból. A mediterrán diéta alapelemei ráadásul antioxidánsokat, polifenolokat és rostokat tartalmaznak, amelyek természetes módon küzdenek a gyulladás ellen.