Hogy kinek mit jelent a "túl sok" kávé, arról a személyes preferenciák alapján megoszlanak a vélemények. Van, aki beéri egy napindító feketével, mások két-három adaggal is elfogyasztanak naponta. Ha azonban az eltüntetett fekete mennyisége rendszeresen meghaladja a napi öt-hat csészét, az már károsan hathat az agy működésére - írja a Harvard Health Publishing oldala egy friss kutatás eredményét idézve.
A kevesebb néha több. Kávéból is
A tizenegy évig tartó vizsgálatba - amelynek eredményeit a Nutritional Neuroscience című tudományos lapban publikálták - 400 ezer rendszeres kávéfogyasztót vontak be kutatók. Közöttük voltak, akik koffeines kávét ittak, mások a koffeinmentes változatot részesítették előnyben. A napi fogyasztás alapján különböző kategóriákat állítottak fel: ezek egy-két csészétől a több mint hat csészéig terjedtek. A kutatók körülbelül 18 ezer résztvevőnek vizsgálták az agytérfogatát MRI-vel. Tizenegy év elteltével azt találták, hogy azoknak, akik napi hat csészénél több kávét ittak, jellemzően kisebb volt az agytérfogatuk - különösen a hippokampusz, ami a rövid távú memóriáért felelős -, mint a visszafogott kávéfogyasztóknak, akik beérték napi egy-két csészével.
Előbbi csoport tagjainál 53 százalékkal nagyobb volt a demencia diagnózisának kockázata, mint utóbbiaknál. A felmerülő kockázatot illetően nem mutatkozott jelentős eltérés a koffeines és a koffeinmentes kávét fogyasztók között. A kutatók még vizsgálják, hogy pontosan mi lehet az összefüggés a demencia kialakulása és a túlzott kávézás között. Arra azonban már most rámutattak, hogy a nagy mennyiségű cafestol (a kávéban lévő vegyület, amely megemelheti a koleszterinszintet), növelheti a demencia kialakulásának kockázatát.
A kávé kedvező élettani hatásait jól ismerjük
A rendszeres, de mérsékelt kávéfogyasztás jótékony egészségügyi hatásairól már számos tanulmány beszámolt. Ezek szerint a feketén, cukor vagy cukros ízesítők és magas zsírtartalmú tejtermékek hozzáadása nélkül megivott kávé remekül beilleszthető az egészséges étrendbe is. Kutatások szerint napi egy-két csésze fekete csökkentheti a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát, serkenti az agyműködést és az emésztést.
Az azonban nem mindegy, hogy kinél mekkora az "egy csésze kávé", és hogy azt szűrt formában vagy szűretlenül fogyasztja. A szűrt kávéban kevesebb a cafestol, míg például a török és a görög kávéban, valamint az eszpresszóban jóval több.
A demencia kialakulásának megnövekedett kockázata mellett a túlzott kávéfogyasztásnak egyéb kedvezőtlen élettani hatásai is lehetnek. A sok koffein felpörget, ami izgatottságot, szorongást, ingerlékenységet, emelkedett szívritmust válthat ki. Emellett, ahogy egy friss kutatásból kiderül, fokozza a csontritkulás kockázatát is. Mivel a kávé vízhajtó hatású, ha sokat iszunk belőle, tudatosan gondoskodunk kell a napi folyadékutánpótlásról, hogy elkerüljük a dehidratációt.