Valóban évekig a gyomrunkban marad a lenyelt rágógumi?

A városi legenda szerint hét hosszú évig ott marad a gyomorban, ha lenyeljük a rágógumit. Az Amerikai Vegyészeti Társaság (American Chemical Society) egy olyan videosorozatot készített, amely végigköveti, hogy mi történik valójában, s a lenyelt rágó képes-e átvészelni az emésztési folyamatot.

Az emésztés első része

Az emésztés három alapvető részből tevődik össze. Az első a mechanikai folyamat, amely a táplálék feldolgozásához szükséges. Ennek a szakasznak a legjellemzőbb mozzanata a rágás. A második etapban a nyálban és a gyomorban lévő enzimek és fehérjék segítenek lebontani a táplálékot. Végül, de nem utolsósorban a savak feloldják, ami maradt, hogy a belek kényelmesen továbbíthassák a masszát.

Valóban hét évig a gyomorban marad a rágógumit, ha lenyeljük?
Valóban hét évig a gyomorban marad a rágógumit, ha lenyeljük? Fotó: iStock

Elkezdődik az étel vándorlása

Hagyományosan evés közben a fogak és a nyelv együtt dolgozva az ételt apró darabokra zúzzák és őrlik. Majd a megfelelő izommozgás a felaprított és nyállal kevert élelmiszert a gyomor felé indítják, azaz elkezdődik a feldolgozandó anyag vándorlása a tápcsatornában.

E folyamatok közben a nyál enzimjei , a gyomornedvek, és a belekben képződő anyagok kémiai folyamatokat indítanak el, amelyek lehetővé teszik, hogy az élelmiszert a szervezet hasznosítható tápanyagokká konvertálja. A gyomorsavak oldóhatására azért is szükség van, hogy bármilyen élelmiszer is jusson a tápcsatornába, az kása állagúvá váljon a belekben való kényelmes továbbításhoz, végül pedig a salakanyag kiürítéséhez.

Mi a helyzet a rágógumival?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tisztítja a fogakat, megelőzi a fogszuvasodást, gyógyítja a beleket, fogyaszt, hormont adagol, fület dugít ki, leszoktat, nyugtat, segít koncentrálni. És a mellékhatások?

Na de mi a helyzet a rágógumival, amit - nomen est omen - nem arra terveztek, hogy könnyen emészthető legyen, hanem hogy sokáig lehessen rágni. A rágógumi ugyanis természetes vagy szintetikus gumialapot tartalmaz, ami a nyúlós, de tartós jelleget adja. A rágógumiban általánosan használt összetevő a butilgumi (éppen az az anyag, ami az autógumikban vagy a kosárlabdában is van). Ez egy szintetikus gumi, amely ideális a rágózáshoz.

Mivel a rágógumit nem lehet összerágni, a tápcsatornában egyetlen gombócban, gumóban fog haladni. Az enzimek képesek lebontani a szénhidrátokat, az olajokat vagy az alkoholt, de a gumi alapvetően immúnis rájuk. És ugyanez a helyzet a gyomorsavval is. Nem véletlen, hogy védekezésképpen a maró anyagokkal szemben gumikesztyűt használunk, mert annak anyagával nem képesek reakcióba lépni ezek a vegyületek.

A vegyi támadásnak ugyan ellenállhat a rágógumi, de az izmok erejének nem. Mivel pedig a tápcsatornába jutó dolgok tovahaladásáért az izmok felelnek, a rugalmas gombócot is továbbítják, egészen a végállomásig, ahol távoznia kell. Persze ez az utazás beletelhet egypár napba, de a hét hosszú év csak legenda.

Forrás: standard.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.