A kávérajongók többsége biztosan megpróbálta már mind internetről ellesett praktikákkal, mind pedig saját kútfőből tökéletesíteni a kávéját , hogy minél jobb ízélményt nyújtson. Ám egy friss kutatás szerzői szerint nemcsak az számít, hogyan főzzük, illetve mit adunk hozzá, hanem az is, milyen körülmények közt fogyasztjuk. A brit Metro című portál beszámolója szerint ugyanis nem mindegy például, hogy viszonylag csendben, vagy egy zajos kávéházban szürcsöljük-e el kedvenc élénkítő italunkat - már amikor a korlátozások ezt lehetővé teszik.
A kutatásról
A tanulmányt jegyző tudósok kétféle hanghatásnak tették ki alanyaikat, miközben a résztvevők teljesen ugyanolyan kávékat kaptak. A fülesükben hallható egyik hang a plázák étkezőszintjén hallható hangokra hasonlított - vagyis nem volt sem túl kellemes, sem túl halk -, míg a másik egy kevésbé hangos, kevésbé zavaró hanghatás lehetett. A kísérlet végén a kutatók arra kérték őket, hogy értékeljék az általuk kóstolt kávékat - mennyire volt savas, keserű vagy édes, illetve általánosságban milyen volt az íze és aromaintenzitása.
Csendben jobban ízlik
Az alanyok nem tudták, hogy minden általuk kóstolt kávé pontosan ugyanolyan volt, és ez az értékelésekből is kitűnik, ugyanis másképp értékelték a hangzavarban elfogyasztott italt, mint azt, amelyiket csendesebb körülmények közt élvezhettek. Amikor hangos zajoknak voltak kitéve, az alanyok kevésbé voltak érzékenyek az ízekre. Sőt, a zajos környezet hatására sokan állították, hogy kisebb eséllyel vennének kávét maguknak. Amikor viszont a zajszint csökkent, jobban ízlett nekik a kávé - sokan úgy vélték, drágább italt kaptak -, és jobban is élvezték a kávézást.
A kutatók szerint az eredmények a zajszintnek az emberi figyelemre gyakorolt hatásával állhatnak összefüggésben, de arra is utaltak, hogy a kávézóknak szerintük előnyös lehet, ha a korlátozások feloldása után megpróbálnak csendesebb "beülős" környezetet kialakítani a vendégeik számára.