A méregtelenítés egy szakkifejezés. Egy olyan eljárást takar, amelyet a toxikológusok elég gyakran alkalmaznak: ha az egyik beteg például véletlenül fagyállót vagy egyéb méreganyagot ivott, akkor azt egy vesepótló kezeléssel (dialízis) kitisztítják a páciens szervezetéből, hogy megakadályozzák, vagy legalábbis mérsékeljék az egészségkárosodást – hangzott el az RTL egyik riportjában.
„Megpróbálják az embereket átverni”
A csatorna által megkérdezett Zacher Gábor toxikológus szerint ezt a kifejezést azonban a köznyelvben más értelemben használják. Sokan összemossák ugyanis a természetgyógyászattal, egyesek pedig rendszeresen tartanak is „méregtelenítő kúrákat”. A szakember viszont úgy véli, a szervezet rendszeres méregtelenítésére való buzdítás „a legtöbbször nem szól másról, minthogy megpróbálják az embereket átverni”.
A szerveink elvégzik ezt a feladatot
Amennyiben minden szervünk megfelelően működik, a méregtelenítést a szervezetünk maga végzi el. „A tudomány mai állása szerint nincs szükségünk ilyen diétákra, hiszen a szervezetünk tökéletesen tud méregteleníteni egy jó májműködéssel, a széklet és a vizelet kiválasztásával, illetve a verejtékezéssel. Alapvetősen a legjobb méregtelenítés az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás” – fogalmazott Béres Krisztina dietetikus.
Ezzel a felfogással Zacher Gábor is egyetért. „Ha önmagában véve egészségesen élünk, megfelelően táplálkozunk és végzünk rendszeresen testmozgást, odafigyelünk magunkra, az pontosan elég” – fogalmazott. Kiemelte, ezek közül is talán a helyes étkezés a legfontosabb, a magyarok ugyanis ebben nem elég tudatosak, így gyakorlatilag „késsel-villával ássák meg a saját sírjukat”.