A sós pitéket francia honban "quiche"-nek (kiejtése: kis) nevezik. Sokan úgy hiszik, hogy ezt az ételt - mint sok más ínyencséget - a franciák találták fel, pedig nem így van, csak ők tették híressé. Az eredeti quiche-t a középkori Németországban, Lotaringiában (franciául: Lorraine) készítették. A quiche szó a német kuchen szóból ered, ami süteményt jelent.
A zöldséges piték kihagyhatatlanul hozzátartoznak Európa kulináris hagyományaihoz. A tésztakosárban rejlő zöldséges tölteléket általában tojással, tejszínnel, sajttal, fűszerekkel kiegészítve sütik meg. A tavaszi szezonban kitűnő alapanyag a spárga, a zsenge káposzta és zöldborsó, a friss spenót és sóska, a fiatal sárgarépa, vagy akár az egész évben kapható gombák. A sült pitéket forrón vagy melegen tálalják, esetleg zöldsalátával, burgonya körettel kiegészítve. Így pompás főételként is kínálhatjuk. Hidegen tökéletesen szeletelhető, másnap iskolai vagy munkahelyi uzsonnának is remek változatosság a szendvics helyett.
A tészta fortélyai
A tésztához a lisztet általában vajjal és más állati zsiradékkal , néha egy kis élesztővel gyúrjuk össze, de olívaolajjal is készülhet sós pitetészta. Ha megfelelően vékonyra nyújtjuk, akkor a kész pite könnyű és ízletes lesz. Van, amikor a tésztába krémsajt, reszelt parmezán, vagy finomra aprított, friss zöldfűszerek kerülnek. Ha még könnyebb eredményt szeretnénk elérni, akkor réteslapból is készíthetünk zöldséges pitét. A görög Spanakopita például egy híres recept, amiben a fetasajtos-spenótos tölteléket három-négy, zsiradékkal megkent réteslapba csomagolva kell megsütni.
Bizonyos quiche recepteknél a tésztakosarat elősütjük, ekkor az alját alufóliával vagy sütőpapírral kibéleljük, és szárazbabbal vagy speciálisan e célra használt apró fém- vagy kerámia golyókkal teleszórjuk. Így a tészta alja nem puffad fel, utána szépen meg lehet tölteni. Ebbe kerül a kívánság szerinti zöldség, ami lehet nyers vagy előpárolt, és a tejszínes-tojásos- sajtos öntet. Zab-, rizs- vagy mandulatejszínnel lehet kiváltani a tejszínt, így tejérzékenyek is ehetik. A tészta készülhet teljes kiőrlésű lisztből vagy akár darált mandulából is.
+1 tavaszi recept: Orosz tavaszi zöldségpite
Elkészítési idő: 1 óra
Hozzávalók 4-6 személyre:
a tésztához:
- kb. 18 dkg tönkölyliszt (fele teljes kiőrlésű)
- 1 kiskanál xilit
- 1 kiskanál só
- 3 evőkanál vaj vagy ghí (tisztított vaj)
- 12 dkg natúr krémsajt
a töltelékhez:
- 2 evőkanál vaj vagy ghí (tisztított vaj)
- 1 vöröshagyma, finomra aprítva
- 1 kis zsenge fejes káposzta, torzsája nélkül apróra vágva
- 1-1 csipet szárított majoránna és tárkony (vagy kapor és bazsalikom)
- só, őrölt fekete bors
- 25 dkg gomba, kis kockákra vágva
- 12 dkg natúr krémsajt
- 4 főtt tojás, félbevágva
A lisztet, a xilitet és a sót tálba tesszük, a vajat belemorzsoljuk, majd a krémsajttal együtt az egészet összedolgozzuk. A tészta háromnegyed részét, liszttel enyhén meghintett deszkán kinyújtjuk, és egy kerek, 22 centi átmérőjű sütőformába simítjuk úgy, hogy a szélére is jusson. A maradék tésztát, akkora kerek lappá nyújtjuk, ami befedi majd a pitét.
A töltelékhez egy nagy serpenyőben a vaj felét megolvasztjuk, és a hagymát megpároljuk rajta. Néhány perc után a káposztát beletesszük, majd a zöldfűszereket, sót, borsot beleszórjuk. Amikor a káposzta megpuhult, tálra szedjük, és félrerakjuk. A maradék vajat felmelegítjük, és a gombát megpároljuk. A krémsajtot egyenletesen a tésztakosár aljára kenjük, a félbevágott tojásokat, a káposztát és a gombát ráhalmozzuk. A második tésztakoronggal betakarjuk a pitét, és hegyes késsel néhány lyukat szurkálunk bele. 170 °C-ra előmelegített sütőben (légkeveréses sütőben 155 °C) kb. 35 perc alatt megsütjük.
További érdekes cikkek és egészséges receptek az Ízek és Érzések magazin április-májusi lapszámában. Keressék az újságosoknál!