Azt eddig is tudtuk, hogy a rossz szájhigiénia, vagyis a rendszertelenül vagy helytelen technikával végzett fogmosás és szájápolás idővel különféle fogászati problémák - például fogkövesedés, fogágybetegség, szuvasodás - és ínybetegségek kialakulásához vezethet, legrosszabb esetben pedig a fogak elvesztésével járhat.
Ám ahogy a Harvard Health Publishing írja , ennél komolyabb következményekkel is számolhatunk: egyre több bizonyíték utal arra, hogy a fogak elvesztése és a kognitív hanyatlás között is összefüggés lehet. A témáról 2021 októberében átfogó tanulmány jelent meg a JAMDA című szaklapban. Ehhez a kutatók 14, összesen 34 ezer idősebb felnőtt körében végzett kutatás eredményét összegezték - ezek mindegyike a fogvesztés és a kognitív funkciók hanyatlásának kapcsolatára fókuszált.
A fogak pótolhatók, de az esetleges károsodás nem visszafordítható
A tanulmányba bevont - erőteljes fogvesztéssel küzdő - résztvevőknél átlagosan 48 százalékkal nagyobb volt a kognitív károsodás és 28 százalékkal nagyobb a demencia kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknél a fogvesztés nem volt jellemző, vagy gyakori jelenség.
Azt is megállapították, hogy a demencia kialakulásának kockázatát tekintve nem mutatkozott jelentős különbség azok között, akiknek műfogsoruk volt. A kutatók szerint a kognitív károsodás hátterében a szájban elszaporodó baktériumok is szerepet játszhatnak, amennyiben gyulladást idéznek elő az agyban. Éppen ezért mindenkinek ajánlják a naponta kétszeri fogmosást, a fogselyem használatát, és a rendszeres fogorvosi látogatást.