Az ínygyulladás - orvosi szakkifejezéssel gingivitis - kialakulása főként a szájban étkezések nyomán természetesen képződő plakk, azaz a lepedék számlájára írható. Az ebben tenyésző baktériumok azok, amelyek felszaporodva idővel beindítják a szervezet védekezési reakcióját, így keletkezik a gyulladás. A beteg ezt követően ínyvérzést, majd az íny kipirosodását és megduzzadását tapasztalhatja tünetként, eleinte még fájdalom nélkül.
Súlyos következmények
Megfelelő kezelés nélkül ebből már veszélyesebb állapot alakulhat ki, a fognyak és íny közti rés kimélyül, a baktériumok bejutnak ide is, a gyulladás a fog gyökere mentén terjed tovább, aminek vége a fogak elvesztése is lehet. Az ínygyulladás ráadásul növelheti akár a cukorbetegség , egyes szívbetegségek, az ízületi gyulladás, a stroke és bizonyos daganatok kialakulásának esélyét is.
Jó hír azonban, hogy a folyamat némi alapossággal hosszabb ideje fennálló gyulladás esetén is visszafordítható!
Egy csodafegyver: a fogkefe
A legfontosabb eszköz e téren a fogmosás, amely által egészséges szinten tartható a lepedék mennyisége. A fogkefe mellett bevethető a cél elérése érdekében fogselyem és szájöblítő is, de az igazán lényeges az, hogy a kefét megfelelően használjuk. Fogínyproblémák kezelésére kaphatók kifejezetten erre kifejlesztett fogkrémek, amelyek aktív összetevőket, például klinikailag igazoltan is hatékony aminfluoridot és ónfluoridot tartalmaznak. Ez egy kis kémiai segítséget jelent, aminek célja tehát a plakk eltüntetése a fogak és a fogínyszél közötti területekről és a hasadékokból.
A helyes fogmosás több fontos kritériumnak is meg kell, hogy feleljen. A tevékenységet mindig a belső fogfelszínek tisztításával kezdjük, körkörös mozdulatokkal, de ügyelve, hogy ne nyomjuk túl erősen a fogakhoz a sörtéket, máskülönben a fogzománc és a fogíny láthatja kárát a jó szándékú beavatkozásnak. Egy adott részt 5-10 másodpercig dörzsöljünk. A elöl lévő rágófogak takarításánál egyfajta rezgető mozgásra van szükség, anélkül, hogy a sörtevégek elmozdulnának. A folyamatot nagyjából 5 percig kell végezni. Mindehhez érdemes puha, esetleg közepesen kemény sörtéjű fogkefét választani a boltban.
Persze, előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor nem áll rendelkezésre fogmosási lehetőség. Ilyenkor vészmegoldásként bevethető némi szájvízzel történő öblögetés, de hasznos lehet egy cukormentes rágógumi is.
A hatékony szájápolás révén minimálisra csökkenthető a plakk-képződés miatt létrejövő fogínygyulladás, azaz lényegében kiiktatható a leggyakoribb kiváltó ok.