Az orvostudomány számos ágához hasonlóan a fogászatban is óriási léptékű fejlődés ment végbe az utóbbi időszakban. Míg korábban bizonyos páciensek - például a teljes foghiányosok, illetve a fémallergiások - számára szinte lehetetlen feladat volt a megfelelő fogpótlás, addig napjainkban már több alapanyag és technika áll a fogorvos, illetve a fogtechnikus rendelkezésére. A lehetőségeknek a legtöbbször csak a pénztárcánk szabhat gátat.
Híd vagy implantáció?
A fogpótlások rendkívül fontosak a meglévő fogak egészségének megőrzéséhez. A fogak illeszkedésének megváltozása károsítja, sorvasztja az ínyt, és egy-két őrlőfog hiánya már károsan befolyásolhatja a harapási magasságot, ami a fogak erős kopásához vezet. Emiatt fontos az elveszett fogak pótlása, amely történhet híd, vagy implantáció segítségével. Előbbi esetén a fogorvos egy hidat helyez fel az ínyre, melyre a fogak felkerülhetnek majd, fogimplantátumok esetén ilyenre nincs szükség, mivel a koronát egy beültetett műgyökér rögzíti.
Bizonyos immunrendszert gyengítő, komolyabb betegségek, a nem megfelelő szájhigiénia, vagy súlyos harapási rendellenességek esetén a szakemberek a hídpótlás mellett döntenek, ennek azonban számos hátránya lehet. A nem megfelelően rögzített híd alá ételmaradék ragadhat, ami nem megfelelő tisztítás esetén kellemetlen szájszagot okozhat. A híd felhelyezésekor szükséges lehet a szomszédos fogak lecsiszolására is, melynek mértéke ugyan a legtöbb esetben minimális, mégis "felesleges" foganyag-veszéssel jár. Nem szükséges ugyanakkor a csiszolás az implantátum felhelyezésekor, és a pótlás is jobban illeszkedik ilyenkor a fogsorba, így tisztítása is egyszerűbb.
Napjainkban a cirkónium az egyik legnépszerűbb fogpótlási anyag, amely szilárd, nagy a törési ellenállása, és tartósabb, mint a vele együtt használt kerámiaépítmények. Ezek jóval esztétikusabb, az eredeti foghoz megtévesztésig hasonló pótlást biztosítanak a többi megoldásnál. Persze a beteg egészségi állapota, anyagi lehetőségei és főként fogazata alapján a fogorvos láthatja át leginkább, hogy a fogpótlás mely formája lehet a legideálisabb.