A világ egyik legelterjedtebb betegségeként tartjuk számon a fogszuvasodást. Az utóbbi évek, évtizedek felvilágosító kampányainak köszönhetően a fejlett világban javult némileg a fogak állapota, de összességében még így is világszerte százból 95 embernek legalább egy szuvas foga van. Nem túl rózsás a helyzet Magyarországon sem: egy átlagos 12 éves gyerek fogsorában már négy rossz fog található, a középkorúak fogainak pedig a fele szuvas, hiányzik vagy tömött.
Fogaink egészsége genetikai adottságainktól is függ
Illetve a nyál összetételétől, de ezeken értelemszerűen nem tudunk változtatni. Sokat tehetünk azonban a szép fogazat megőrzéséért megfelelő táplálkozással, illetve a rendszeres és alapos szájhigiéniával. A fogkrémben is felfedezhető fluorid jelenléte elősegíti az ásványianyag-tartalom helyreállítását, megakadályozza a baktériumok szaporodását és savtermelését.
Fluoridot elsődlegesen ivóvízből és táplálékkal juttathatunk a szervezetünkbe, ez a mennyiség azonban nem mindig fedezi a fogszuvasodás megelőzéséhez és a csontépítéshez szüksége mennyiséget. Külsőleg fluoridos fogkrémmel, belsőleg pedig fluorozott só használatával juttathatjuk a fogaknak.
Kerüljük a cukrot és a pépes ételeket!
Ugyanilyen fontos a helyes táplálkozás: fogaink egészségének érdekében alapszabály, hogy a lehető legkevesebb édességet fogyasszuk (illetve számos egyéb okból is tanácsos átgondolni a szénhidrátbevitelünket). Kivételt képez közöttük a magas kakaótartalmú csokoládé, melynek fogyasztása még jót is tesz fogainknak, a benne lévő kakaóvaj ugyanis bevonja a fogat, és megvédi a savak ellen.
Nem tesznek jót a túlfőzött, pépes ételek sem, melyeket kevésbé kell megrágni, így elmarad a fogak ezzel együtt járó tisztítása. Lehetőleg kevés savas ételt és italt együnk, a gyümölcsök közül is a kevésbé savas, kis cukortartalmú ajánlott a fogak védelmében.