A fogvesztés leggyakoribb oka

Fogaink bizonyos külső ingerekre fájdalommal reagálhatnak. Ilyenkor fogérzékenységről beszélünk, ami azon túl, hogy egy rendkívül kellemetlen állapot, fontos figyelmeztető jel is. Éppen ezért a struccpolitika nem megfelelő válasz erre!

Fogaink belsejében idegek és erek húzódnak meg, amiket a dentinnek hívott, apró csatornákkal átszőtt szövetréteg vesz körül. Ezt kívülről a fogkorona területén egy kemény zománcos felület, a fognyaknál pedig az ínyünk hivatott védeni. Normális esetben tehát egy jól elzárt belső rendszerről beszélhetünk, ami ugyanakkor a külső védőrétegek sérülése esetén kapcsolatba kerülhet a külvilággal, ez pedig fájdalmat okoz. A kellemetlenség ilyen esetekben hideg vagy meleg ingerek, édes vagy savanyú, sós, esetleg mentolos ételek és italok, érintés vagy a levegővel való érintkezés hatására is jelentkezhetnek.

Ami szinte mindenkit érint

A fogzománc kopásához számos tényező hozzájárulhat, így például a nem megfelelő fogmosási technika. Nem szerencsés ugyanis, ha túl erősen, túl sokáig vagy túl gyakran súroljuk fogainkat, továbbá a kemény sörtéjű fogkeféket is érdemes inkább közepes vagy puha szálúra cserélni. Bizonyos fogorvosi beavatkozások szintén eredményezhetnek átmeneti fogérzékenységet. Ezek között említhető a fogkő levétele, a fogcsiszolás vagy éppen a fogfehérítés . Az éjszakai fogcsikorgatás ugyancsak előidézhet károsodást fogaink felületén.

A világ legelterjedtebb betegségei között tartjuk számon a fogszuvasodást, amely becslések szerint a világ lakosságának 95 százalékát érinti valamilyen mértékben. A probléma akkor áll elő, ha a fogak ásványianyag-tartalma csökkenni kezd, aminek következtében a zománc fokozatosan elvékonyodik, majd áttörik.

A fogérzékenység alaposan megkeserítheti a beteg mindennapjait
A fogérzékenység alaposan megkeserítheti a beteg mindennapjait

Bár a fogszuvasodás önmagában nem okoz fájdalmat, a kinyílt dentincsatornák okán jelentkező érzékenység viszont figyelmeztető jel arra, hogy javasolt felkeresni egy fogorvost. Kezelés nélkül ugyanis a szuvas lyuk behatolhat egészen a fogidegig, ami már kínzó fájdalommal jár, végső soron pedig gyökérkezelést tehet szükségessé, vagy akár a fog elvesztését eredményezheti. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy még a legkisebb lyukat is szakember tömje be a lehető legrövidebb időn belül.

A foghullás egyik leggyakoribb oka

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fogíny és a fognyaki tájék érzékenysége lehet a rendszerint a helytelen, nem kellően alapos szájápolás nyomán kialakuló fogínygyulladás korai jele is, amely idővel - főként felnőtteknél - megtámadhatja az állkapocs csontállományát, a gyökérhártyát és a cementet. Az összefoglalóan fogágybetegségeknek nevezett problémakör a népesség mintegy háromnegyedénél jelentkezik valamilyen életkorban! A stressz, az alkoholfogyasztás és a dohányzás egyaránt olyan tényezők, amelyek növelik a kockázatot.

Hogyan kell jól fogat mosni? Részletek itt.

A gyulladást követően a fogíny - a szövetek elhalása miatt - visszahúzódhat a fogakról ami a fogak kilazulásához, végül pedig azok kihullásához vezet. Ilyenkor már ínysorvadásról, más néven parodontózisról beszélünk.

Összességében elmondható, hogy a fogérzékenység megjelenése mindenképpen egy jó indok arra, hogy felkeressük fogorvosunkat. Így megőrizhetjük fogaink egészségét, sőt, még a jégkrémeknek, forró teáknak sem kell kényszerű búcsút mondanunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra