<strong>Gyógyszerek</strong>
Több száz féle olyan gyógyszer vagy gyógyhatású készítmény van a piacon, aminek a száj kiszáradása lehet az egyik mellékhatása. Vérnyomásgyógyszerek, emésztéskönnyítők, kedélyjavítók - ha ilyesmi tapasztalunk, lehet, hogy új fajtára lesz szükségünk.
<strong>Öregedés</strong>
Az éveink számának növekedésével a nyálmirigyeink egyre rosszabbul működnek, és egyre kevesebb nyálat termelnek - sajnos a száraz száj az öregedés egyik kellemetlen velejárója.
<strong>Kiszáradás</strong>
Ha nem iszunk eleget, és nem kerül elegendő mennyiségű folyadék a szervezetünkbe, akkor természetesen a szánk is kiszárad. Sok olyan ember van, aki kevesebbet iszik a napi ajánlott mennyiségnél, így ha száraznak érezzük a szánkat, lehet, hogy egyszerűen csak innunk kell egy-két pohár vizet.
<strong>Légzésproblémák</strong>
Ha valaki náthás, esetleg orrpolipja van, vagy bármi más miatt nem tud az orrán át lélegezni, az a száján keresztül fog. Ez pedig viszonylag rövid időn belül a száj kiszáradását okozza.
<strong>Rákellenes kezelések</strong>
A kemoterápia és a sugárterápia is okozhat szájkiszáradást, így ha valaki rendszeresen jár ilyen kezelése, annak sajnos ezzel a mellékhatással is számolnia kell.
A megoldás a rendszeres folyadékfogyasztás mellett lehet például a rágózás is, mert ezzel is serkenthetjük a nyáltermelődést - mindig cukormentes változatot válasszunk. Az alkoholfogyasztás is száríthatja a szájat, így mindig igyunk sima vizet is, ha a pohár fenekére nézünk. Ha a szájszárazságunk rendszeressé válik, és már az életvitelünkben is folyamatos kellemetlenségeket okoz, akkor mindenképpen érdemes a dologról beszélni egy orvossal, aki kivizsgálja az okát, és tanácsokat ad az esetleges kezelési lehetőségekkel kapcsolatban.
Forrás: prevention.com