A szájszárazság gyakori okai

Amikor a szervezetünk nem termel elegendő nyálat, és folyamatosan száraz a szánk, annak jó néhány kellemetlen következménye lehet a fogak károsodásától a torokgyulladásig. De mi mindentől következhet be ez az állapot?

<strong>Gyógyszerek</strong>

Több száz féle olyan gyógyszer vagy gyógyhatású készítmény van a piacon, aminek a száj kiszáradása lehet az egyik mellékhatása. Vérnyomásgyógyszerek, emésztéskönnyítők, kedélyjavítók - ha ilyesmi tapasztalunk, lehet, hogy új fajtára lesz szükségünk.

<strong>Öregedés</strong>

Az éveink számának növekedésével a nyálmirigyeink egyre rosszabbul működnek, és egyre kevesebb nyálat termelnek - sajnos a száraz száj az öregedés egyik kellemetlen velejárója.

<strong>Kiszáradás</strong>

Ha nem iszunk eleget, és nem kerül elegendő mennyiségű folyadék a szervezetünkbe, akkor természetesen a szánk is kiszárad. Sok olyan ember van, aki kevesebbet iszik a napi ajánlott mennyiségnél, így ha száraznak érezzük a szánkat, lehet, hogy egyszerűen csak innunk kell egy-két pohár vizet.

A szájszárazságon a rágózás is segíthet

<strong>Légzésproblémák</strong>

Ha valaki náthás, esetleg orrpolipja van, vagy bármi más miatt nem tud az orrán át lélegezni, az a száján keresztül fog. Ez pedig viszonylag rövid időn belül a száj kiszáradását okozza.

Száraz száj: mit tehetünk ellene otthon? A száraz száj, vagyis a xerostomia gyakori betegség, melyet általában a nyál összetételének megváltozása vagy a nyáltermelődés zavara okoz. A száraz száj sok kellemetlen tünettel járhat együtt - mit tehetünk ezek ellen otthon ?

<strong>Rákellenes kezelések</strong>

A kemoterápia és a sugárterápia is okozhat szájkiszáradást, így ha valaki rendszeresen jár ilyen kezelése, annak sajnos ezzel a mellékhatással is számolnia kell.

A megoldás a rendszeres folyadékfogyasztás mellett lehet például a rágózás is, mert ezzel is serkenthetjük a nyáltermelődést - mindig cukormentes változatot válasszunk. Az alkoholfogyasztás is száríthatja a szájat, így mindig igyunk sima vizet is, ha a pohár fenekére nézünk. Ha a szájszárazságunk rendszeressé válik, és már az életvitelünkben is folyamatos kellemetlenségeket okoz, akkor mindenképpen érdemes a dologról beszélni egy orvossal, aki kivizsgálja az okát, és tanácsokat ad az esetleges kezelési lehetőségekkel kapcsolatban.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra