Kellemetlen szájszagot a száj szárazsága is okozhat, amit rendszeres folyadékfogyasztással könnyedén orvosolni lehet. Ezt egyébként az elégtelen folyadékbevitel miatt bizonyos gyógyszerek, például az antidepresszánsok szedése is kiválthatja. Akinek a gyógyszeres kezelés alatt folyamatosan kiszárad a szája, jobb, ha beszél róla az orvosával, mert lehet, hogy új gyógyszerre, vagy az adag módosítására lesz szüksége.
A szájszag betegségeket is jelezhet
Allergia, az orrüregben pangó váladék vagy arcüreggyulladás is okozhat rossz leheletet. Ezekre az orvos írhat fel megfelelő gyógyszeres vagy egyéb kezelést. Ha gyümölcsös, esetleg acetonos szagú a szánk, az cukorbetegségre utalhat. A véráramban található cukor normál esetben a sejtekbe áramlik, és energiává alakul. Ha mégsem, megemelkedik a vércukorszint, és a test a zsírraktárakat kezdi használni az energiatermeléshez. Ennek a folyamatnak az egyik mellékterméke a keton, amitől a leheletünk szaga gyümölcsössé változhat. Ilyenkor érdemes a vércukorértékeket megnézetni.
A romlott tejhez hasonló szagú lehelet laktózérzékenységet jelezhet. Ilyenkor a szervezet nem dolgozza fel megfelelően a tejtermékekben található fehérjéket. Ha a különös szagú lehelet mellett görcsök, hasmenés és puffadás is megjelenik, akkor az orvosunk hamarosan jó eséllyel laktózmentes diétát írhat elő. Rendkívül kellemetlen, rothadó ételhez hasonló szagú leheletet okozhatnak különféle tüdőbetegségek, fertőzések vagy akár a tüdőrák is.
Forrás: womanshealthmag.com