Nem lehet elég korán kezdeni!
A gyermekek fogai eredendően egészségesek. Az, hogy a későbbiekben mi lesz belőlük, mennyit sikerül épen megőrizni a felnőttkor küszöbéig, bizony, a szülők felelőssége, nekik kell megtanítani a legkisebbeket is a helyes, rendszeres fog- és szájápolásra. Gyermekeink egészséges fogazatát megőrizni könnyebb lenne, mint helyreállítani - így a legfontosabb teendő a megelőzés. Ezért a gyermeket váró szülők felvilágosításával kell kezdeni a munkát, mivel sokan nincsenek tisztában még az alapvető szájhigiéniai dolgokkal sem, mert az ő gyermekkorukban is elhanyagolták a szájhigiénét, a megelőzést - mondta dr. Fehér Hajnalka gyermek-fogorvos.
Sajnos, Magyarországon a fogászati prevenció még gyerekcipőben jár - ennek tulajdonítható, hogy ma egy középiskolásnak körülbelül háromszor annyi rossz foga van, mint az EU nyugati országaiban élő fiataloknak. A megelőzés első lépését már a születés előtt kellene megkezdeni, például a kismama helyes táplálkozásával. Tisztában kellene lennie ugyanis mindenkinek azzal, hogy a csontfejlődés - így a fogazat kialakulása is - már a magzati fejlődés korai szakaszában elkezdődik. Később a csecsemő táplálása kiemelt fontosságú. A felvilágosításban a védőnőnek és a gyermekorvosnak van a legnagyobb szerepe, hiszen ők találkoznak a családdal. A megelőzésért a fogorvos már nem sokat tehet, hiszen ide, a gyermekfogászati rendelőbe sajnos legtöbbször már csak akkor kerülnek a gyerekek, amikor már nagy a baj, begyulladt, fáj a fog, bedagadt a kis arcocska.
Nem "csak" tejfogak!
A fogváltásra 6-12 éves kor között kerül sor, ekkor váltják fel a tejfogakat a maradandó fogak. A szülők körében gyakran lehet hallani: "ez csak tejfog, majd a maradandókra vigyázunk". Ez azonban egyáltalán nem ilyen egyszerű, hiszen a tejfogaknak is fontos szerepük van, nemcsak a táplálkozásban és a hangképzésben, hanem az állcsont fejlődésében is. Pszichés hatásuk is van: a szép, egészséges fogak minden korban magabiztosabbá teszik az illetőt, javítják megjelenését, közérzetét is. Maga a fogváltás is csak akkor zajlik megfelelően, ha az ép tejfogak "tartják a helyet" a tartós fogaknak, ráadásul a szuvas, beteg környezetben kibúvó maradandó fogak is fokozottabban hajlamosak a szuvasodásra. A romlásnak indult tejfogat is minél előbb kezeltetni kell, mert ha teljesen elszuvasodott a foga, begyulladt a fogínye a kisgyereknek, azt betömni már nemigen lehet. Ugyanakkor nemcsak esztétikai jelentősége van: visszaveti a táplálkozásban, fejlődésben, fájdalmat okoz, megzavarja a nyugodt álmát.
Rossz szokások
Az okok között a leggyakoribb, hogy a kicsit cukros folyadékkal altatják el. Ebben a savas közegben szinte felázik a fog, szétmállik, a cukor bomlása miatt keletkezett anyagok, illetve a baktériumok megtelepedése miatt. Ezért már a legelső fog kibújásától kezdve fontos annak a tisztán tartása. Étkezés (még anyatejes szopás után is!) meg kell tisztogatni: nedves kendővel megtörölgetni, később megmosni. A gyermek körülbelül 6-8 éves koráig a szülőnek kell gondoskodni a gyerek fogmosásáról, amíg fokozatosan, önállóan is meg nem tanulja maga is. Rossz szokások közt van még a játszócumi is, ami pici korban még elmegy, de gyakori, hogy még hatéves kora körül, maradandó fogak mellett is használ a gyermek játszócumit, vagy szopja az ujját. Ezeknek egyrészt megvannak a higiéniai veszélyei, másrészt gyakran e rossz szokások vezetnek az olyan fogazati rendellenességekhez, mint például a nyitott harapás, amely nemcsak szépséghiba, hanem akadályozza a fogak rendeltetésszerű használatát, az alapos rágást.
Norvég példa
Már az óvodákban végzett szűrővizsgálatokon is tapasztalják, hogy egyre rosszabb a gyerekek foga. A 6-18 éves korosztályban, vagyis az általános és középiskolások között pedig mindössze minden ötödiknek bizonyul épnek a foga - a többieknek már szuvas, lyukas, tömött fogai vannak, vagy éppen már foghiányuk is van. Ehhez képest Norvégia fővárosában, Oslóban egy hasonló felmérés a gyerekek 75 százalékát találta ép fogúnak. Norvég szakemberek is a prevencióban látják a megoldást, különös tekintettel a szájhigiéniára, megfelelő táplálkozásra, és a fluoridos öblögetésre. Ott például az óvodákba nem is engednek bevinni édességet.
A fogorvossal való első találkozásnak problémamentes időszakban kellene megtörténnie: ha egészségesen hoznák el a rendelőbe, oldott légkörben barátkozhatna a körülményekkel és a fogorvossal, utána sokkal együttműködőbb lenne baj esetén is. A rendszeres fogászati ellenőrzés később is alapvető, nagyon fontos, hogy már 2-3 éves kortól, évente többször is vigyék el fogorvosi ellenőrzésre a gyermekeiket.
Nem luxus!