Éjszaka, alvás közben csökken a nyáltermelődés . A nyál normál esetben kimossa a szájból azokat a baktériumokat, amelyek a kellemetlen szagokat okozzák, ha viszont kevés nyál termelődik, a baktériumok elszaporodnak. A száj kiszáradása tehát az egyik oka, hogy leheletünk reggelente nem túl kellemes. Ha ráadásul valaki horkol, illetve száján át lélegzik, például mert náthás vagy allergiás, és el van dugulva az orra, akkor még jobban kiszárad a szája. Emellett vannak olyan gyógyszerek is, amelyek egyik mellékhatása, hogy reggelente rossz lesz tőlük a leheletünk.
Az erős szájszag betegséget is jelezhet
A legtöbb esetben annak ténye, hogy reggel a lehelet kellemetlen, nem ad okot különösebb aggodalomra, néha azonban az erős szájszag valamilyen betegség tünete is lehet. Utalhat például valamilyen ínyproblémára , de jelezhet szívbetegséget is, esetleg valamilyen emésztőrendszeri problémát. Ha hirtelen tartósan megváltozik a leheletünk szaga, forduljunk orvoshoz, és vizsgáltassuk ki magunkat!
Ha szeretnénk, hogy ébredés után leheletünk ne legyen szagos, fordítsunk fokozott figyelmet a lefekvés előtti szájápolásra. Mossunk fogat alaposan, és használjunk fogselymet , illetve valamilyen antibakteriális szájöblítőt is. Ezek együttesen sokat segítenek ezen a kellemetlenségen. Az alapos fogmosás körülbelül három percig tart, és a nyelv átsikálása is beletartozik - itt szaporodik a szájszagot okozó baktériumok több, mint fele. Emellett rendszeresen járjunk fogorvosi kontrollra, hogy idejében kezelhessük az esetleges kezdődő íny-, illetve fogbetegségeket.
Forrás: womenshealthmag.com